Nejprestižnější vědecký časopis Nature otiskl studii londýnských genetiků, která laicky na první dojem vyvolává vzpomínky na hraběte Drákulu. Ten si liboval v konzumaci krve mladých osob. Ve výzkumu odborníků z Londýnské univerzity krev mladých lidí hraje taky významnou roli. Pokud je totiž podávána transfuzí stárnoucím jedincům, má výrazně omlazující účinky a může být prevencí řady vážných onemocnění.
Naopak to nefunguje
Je o tom přesvědčena profesorka Linda Partridge z Londýnské univerzity, která provedla několik výzkumů na toto téma.
Při pokusech s hlodavci zjistila, že krev mladých jedinců podávaná transfuzí starším jedincům brání rozvoji řady vážných onemocnění. Naopak podání krve staršího jedince mladému vede k zrychlení stárnutí mladého organismu.
Další výzkumy před námi
A součástí výzkumu byly také experimenty s lidskými dobrovolníky v rámci kalifornského projektu Ambrosia. Při nich se prokázalo, že u starších osob po podání krve mladší osoby dojde ke snížení hladiny nezdravého cholesterolu v krvi, snížení zánětlivých látek v těle a také snížení hladiny proteinů souvisejících s rozvojem demence.
„Odhalení molekulárních složek v krvi, které ovlivňují zdraví a stárnutí organismu, je teď prioritou výzkumu. Praktická přístupnost mikrobiomu člověka a jeho krevního systému činí z této léčebné metody velmi přitažlivý přístup, ale musíme ještě provést rozsáhlý výzkum na zvířatech, abychom odhalili dlouhodobé důsledky a možné vedlejší účinky,“ míní profesorka Partridge.
Sledujte nás na sociálních sítích: