To, co je dnes považováno za prospěšné, může mít následující den tu nejhorší možnou pověst. Perfektně to vystihuje situace kolem kanolového oleje, který prý zvyšuje riziko rakoviny, negativně působí na mozek a ohrožuje ledviny.
Světu vládne trend zdravých olejů. Už totiž není vychvalován jen olivový, kterému v hitparádě oblíbenosti šlape na paty ten kokosový. Do centra pozornosti se dostává také avokádový, lněný, sójový či kanolový. Že právě ten poslední máte v kuchyni i vy? Pak byste měli znát všechna rizika, která jeho konzumace přinášejí…
Poznejte svého nepřítele zblízka
Kanolový olej je vlastně druhem řepkového oleje. Vyrábí se ze speciální odrůdy řepky zvané nexera. Ještě donedávna odborníci poukazovali na to, že díky vysokému podílu jednoduchých nenasycených mastných kyselin reguluje škodlivý cholesterol a zlepšuje kondici srdce. Jenže teď je prý všechno jinak a experti připouštějí, že se pořádně „sekli v úsudku“. Závěry četných studií totiž naznačují, že tento olej vůbec není takové terno, jak se předpokládalo. Jaké jsou jeho nově objevené temné stránky?
Zvýšené riziko rakoviny? Bohužel i s tím musíte počítat
Smutnou pravdou je, že téměř všechny druhy řepkového oleje se vyrábějí z geneticky modifikovaných plodin. Asi tušíte, že tohle není něco, co by člověku dvakrát prospívalo. Proces modifikace sice z vědeckého hlediska snižuje obsah závadné kyseliny erukové, na stranu druhou ale prý zase zvyšuje množství kyseliny olejové. Ta je spojována se zpomaleným růstem kojenců, abnormalitami krevního oběhu, vznikem alergií a zvýšeným rizikem rakoviny.
Zhoršená paměť nebo Alzheimer, vyberte si
Příliš povzbudivou prognózu nepřináší ani závěry amerického výzkumu uskutečněného na pensylvánské Lewis Katz School of Medicine at Temple University. Z nich vyplývá, že dlouhodobá konzumace kanolového produktu úzce souvisí s poklesem paměti a vývojem Alzheimerovy choroby. Prokázal to výzkum provedený na myších, kterým se po podávání téhle „dobroty“ značně snížil kontakt mezi mozkovými neurony.
I poruchy ledvin můžete snadno vyfasovat
Jako by děsivých informací už takhle nebylo málo, do třetice všeho špatného se dají započítat i poznatky amerického průzkumu publikované v magazínu Environmental Sciences Europe. V těch byste se pro změnu dočetli, že uživatelům kanolového oleje hrozí poruchy detoxikačních orgánů, jako jsou ledviny a játra. Důvod? Ten hledejte ve výše zmíněné genetické modifikaci plodin, z nichž je dané mazadlo vyrobeno. No to jsou tedy věci…
Sledujte nás na sociálních sítích: