Kokosový olej je často označován jako superpotravina a v jídelníčku ji má každý vegan a vegetarián, kteří se vyhýbají živočišným tukům. Podle profesorky Karin Michels je ale smažení na kokosovém oleji nebezpečné a ona doporučuje raději sádlo. Prohlásila to během konferenci na Univerzitě ve Freiburgu.
Samozřejmě smažení samo o sobě není zdravé a smažení na nasycených tucích tím méně. V tom má Michels pravdu.
Příliš mnoho nasycených mastných kyselin?
„Neexistuje žádná studie na lidech, která by přišla s pozitivním působením kokosového oleje,“ prohlásila profesorka Michels ve Freiburgu. Ale neexistuje také žádná studie, která by hovořila o opaku. Všechny studie se zaměřují na nasycené tuky obecně, ale většina lidí je konzumuje v podobě sádla, másla a uzenin.
Podle Michels kokosový olej obsahuje mnoho nasycených mastných kyselin, více než máslo a je horší než sádlo.
Jenže jiné výzkumy zase tvrdí, že kokosový olej sice obsahuje nasycené mastné kyseliny, ale jen středních řetězců, zatímco škodlivé jsou především triglyceridy s dlouhými řetězci. A triglyceridy s řetězci střední délky jsou většinou v játrech ihned metabolizovány na zdroj energie, zatímco ty s dlouhými řetězci putují do tukových tkání jako zásoba.
Všeho s mírou
„V našem jídelníčku má kokosový olej své místo, ale protože obsahuje hodně nasycených mastných kyselin, musí být používán – jako vůbec všechny tuky – ve střídmém množství. A většina z nás na Západě už tak konzumuje velmi mnoho nasycených tuků z živočišných produktů,“ svěřila dietoložka Rhiannon Lambert z největší nestátní londýnské nemocnice Harley Street.
Podle ní škodí především to, že se označují tuky jako zdravé či nezdravé. Tuky by totiž měly být zastoupeny v jídelníčku velmi střídmě. Některé ale – třeba olivový olej či olej z vlašských ořechů – při užití ve studené kuchyni přispívají k větší rovnováze HDL (prospěného) a LDL (škodlivého) cholesterolu v krvi.
Sledujte nás na sociálních sítích: