Lidé pořád pátrají po receptech na pevné zdraví a šťastný život. Podle vědeckých výzkumů jsou ale pro tato dvě z největších bohatství života klíčoví především správní přátelé a blízcí. Kdo chce být fit fyzicky, zdatný mentálně a k tomu prožívat šťastný život, musí se vyhýbat pesimistům a obklopovat nesobeckými optimisty.
Celková životní pohoda a pocit štěstí se totiž výrazně opírá o ty, s nimiž trávíme nejvíce času. Optimismus je nakažlivý stejně jako zdravé způsoby chování a uvažování, jimž se můžeme v takové společnosti naučit.
Přátelé jako recept na dlouhověkost
Novinář a vědec Dan Buettner, redaktor National Geographic a New York Times, se dlouhodobě zabývá výzkumem tzv. modrých zón (Blue Zone) na světě. To jsou místa, kde lidé žijí výrazně déle a kde jsou také podle výzkumů šťastnější. A právě život v modré zóně se opírá o pevná přátelství pozitivně smýšlejících osob.
„Přátelé můžou mít výrazný a trvalý vliv na vaše zdraví tím, že ovlivňují vaše chování tak, jak to žádná dieta nedokáže,“ tvrdí Buettner.
Mocné skupiny
V rámci výzkumu modrých zón zavítal do japonské Okinawy, kde se lidé dožívají v průměru devadesáti let. Zjistil, že tam tvoří společenské skupiny zvané moai. V jejich rámci se pět kamarádů či kamarádek podporuje sociálně, emočně, finančně a pomáhá si třeba také s přepravou.
„Je to velmi mocný vynález. Tradičně je do skupin moai umístili už jejich rodiče, když se narodili. A oni pak celý život procházejí v této podporující společnosti,“ tvrdí Buettner.
Inspirace i pro nás
Lidé na Západě by podle něj měli tyto modely kopírovat a vědomě si tvořit přátelské skupiny podobně – optimisticky – smýšlejících lidí se zdravými návyky. Když se člověk obklopuje gaučovými povaleči s neustálým hledáním problémů a toho, co je na světě špatně, nemůže očekávat, že bude sám fit svalovec se šťastným pohledem na život.
„Tvrdím rozhodně, že nejvlivnější věc, kterou můžete udělat k udržení zdravého a dlouhého života, je organizace nejbližší sociální skupiny,“ dodává Buettner.
Sledujte nás na sociálních sítích: