Noční můra u rybníka. Umíte opravdu pomoci člověku, který se topí?

Letní dovolená je spojená s pobytem u vody. Ať už jste u českého rybníka nebo vyrážíte za exotikou k moři, může se stát, že některý z plavců přecení své síly či si nebude moci poradit s vodním živlem a začne se topit. Víte, jak tonoucímu vlastně pomoci a neohrozit při tom sebe?

Bezpečnost především. Ta vaše

I v takové krizové situaci, jako když se někdo topí, je naprosto nezbytné několik vteřin přemýšlet, a až pak konat.

„Pokuste se nejprve vyhodnotit situaci, teprve pak podle svých zkušeností a možností jednejte. Položte si otázky jako: Jak je nebezpečná voda? Jsou vlny, proudy…? Jak moc fouká? Nepřibližuje se motorový člun?  Není lepší tonoucímu podat pádlo, větev nebo připlout s loďkou?” radí Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckého centra a dětského klubu.

Následně je podle odbornice dobré uvědomit si, jaké máte na sobě oblečení a v rámci možností se před skokem do vody co nejvíce svléct.
„A nikdy nezapomeňte zavolat pomoc. Instruujte další osobu, ať podle situace volá další pomoc či jednotku záchranné služby. Jediná situace k rychlé bezmyšlenkovité akci je, pokud stojíte u zahradního bazénku, který je mělký, bez vln, spodních proudů a jiných nástrah, či když vidíte, že je tonoucí již dlouho pod vodou nebo se dlouho nevynořuje,“ dodává Štěpánka Štrougalová.

Hlavně po nohou!

Pokud budete pro topící se či vysílenou osobu skákat, vždy musíte zvolit takový skok, abyste neztratili s dotyčným vizuální kontakt. V žádném případě nemůžete skočit šipku. Skákejte po nohou – doporučuje se mít jednu nohu před sebou a jednu za sebou, roztažené paže, které se snaží horní část těla stále držet nad hladinou.

Snažte se o neustálé udržení hlavy nad hladinou, abyste mohli očima stále sledovat toho, komu chcete poskytnout pomoc. Za samozřejmost se považuje, že výška skoku a doskok pro vás musí být bezpečné.

Pomůže i PET lahev

Nikdy se k dotyčnému nepřibližujte bez pomůcky. I když se vám zdá velmi vysílený, tonoucí má obrovský strach, který se přenáší do obrovské síly. Ne nadarmo se říká „tonoucí se i stébla chytá“. Hrozí, že v pudu sebezáchovy stáhne pod vodu i vás.

„Zkuste zmapovat blízké okolí a vzít kruh, plaveckou pomůcku, nafukovací matraci – cokoli, čeho by se dotyčný mohl chytit, a daná věc by vytvořila bariéru mezi vámi. Překvapivě vám dobrou službu udělá i obyčejná prázdná PET lahev, která dokáže nad vodou udržet i dospělou osobu,” přidává překvapivý tip Štěpánka Štrougalová.

Znejte své síly a nehrajte si na hrdinu

V rámci možností zkuste zachovat chladnou hlavu a přemýšlet. Možná to zní zvláštně, ale pokud doplavete k osobě, která má stále dostatek sil pro boj a vy nejste vybaveni špičkovými záchranářskými pomůckami, vyčkejte tak dva metry od ní, a zasahujte až v době, kdy již bude opravdu téměř bez síly. Doporučuje se připlout zezadu, uchopit tonoucího rychle za bradu a v poloze na znak ho odtáhnout k loďce nebo ke břehu.

I pokud jste výborný plavec, platí pro vás výše uvedená pravidla. Ani rychlý kraul vám nezajistí vítězný boj se stokilovým topícím se člověkem. Lepším pomocníkem pro vás bude například paddleboard, který bude mezi vámi a topícím se, pro něhož se stane záchranným ostrůvkem.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
200 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat