Probiotika obnovují střevní mikroflóru, podporují imunitu, správné trávení a celkově chrání náš organismus. Není ale nutné utíkat hned do lékárny. Mnoho kvalitních probiotik je obsaženo v běžně dostupných potravinách.
Proč užívat probiotika?
Jedním z nejčastějších důvodů, proč je důležité brát probiotika, je užívání antibiotik. Ty jsou totiž doslova zabijáky střevní flóry. Podobně škodlivě působí alkohol nebo cigarety. Na vině je ale samozřejmě i špatná strava, tučná a nekvalitní jídla, příliš koření nebo polotovary. Kromě toho mají probiotika příznivé účinky i z jiných důvodů:
- zlepšují vstřebávání živin
- přispívají k celkově vyšší odolnosti organismu
- jsou prevencí proti rozmnožování škodlivých organismů
- chrání organismus před infekcemi, špatnými bakteriemi, kvasinkami a plísněmi
- chrání organismus před rakovinotvornými látkami, respiračním nemocemi nebo nachlazením
- zmírňují alergické a atopické projevy u dětí
Zdroje probiotik
Jogurty
Pokud sáhnete po jogurtu, měl by obsahovat tzv. živé kultury. Tento typ jogurtů bývá také označen Lactobacillus nebo bifidus. Kromě toho je skvělým zdrojem bílkovin a vápníku.
Kefír
Kefír je kvašený mléčný nápoj s vysokým obsahem probiotik. Vyrábí se přidáním bakteriálních kulur do kravského nebo kozího mléka. Jedná se o kultury laktobacilů a kvasinek. Kefíry se vyznačují vysokým obsahem vitaminů, vápníku a hořčíku.
Kyselé zelí
Díky velkému množství vitaminů B, E a C posiluje kyselé zelí imunitní systém a má příznivý vliv i na střevní mikroflóru.
Acidofilní mléko
Tento mléčný výrobek je obohacen o ušlechtilé druhy mléčných bakterií. Tráví se lépe než klasické mléko a je vhodný právě pro lidi s mléčnou intolerancí. Podporuje trávení a má pozitivní účinek na pohyb střev, takže předchází nadýmání či zácpě.
Banány
Pektin obsažený v banánech spolupůsobí při trávení a napomáhá očištění organismu od toxických látek a spolu se značným objemem vlákniny působí proti zácpě. Banány jsou navíc přírodní probiotikum. Příznivě působí i při průjmu.
Sledujte nás na sociálních sítích: