Je vám méně než čtyřicet a myslíte si, že rakovina se vás netýká. Nebo si to ani nemyslíte, protože vás ještě nikdy nenapadlo o něčem takovém přemýšlet. Přesto mnozí z vašich vrstevníků si již mohli smutnou realitu vyzkoušet na vlastní kůži: rakovina se stále častěji týká i mladých lidí.
Především byste měli vědět, že riziko rakoviny se vás může týkat i tehdy, pokud jste ještě neoslavili čtyřicítku nebo i v podstatně mladším věku.
Mezi nádory, se kterými se u mladých lidí setkáváme nejčastěji, patří následující:
Lymfomy a leukemie – jsou t o nádory pocházející z krevních buněk, které se poměrně často vyskytují také u dětí. Existuje jich větší množství druhů, od poměrně snadno léčitelných až k těm velmi zhoubným.
Nádory varlat – nejčastější jsou u mužů ve věku mezi dvacátým a čtyřicátým rokem, přesto však tvoří jen asi jedno procento všech případů rakoviny, které se v mužské populaci vyskytnou. Více než 95 % těchto nádorů se podaří vyléčit.
Melanom – jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec vzniká z pigmentových buněk pokožky. Je známý také jako „rakovina kůže“ a jeho riziko podstatně zvyšuje nadměrné slunění a opalování.
Nádory centrálního nervového systému – výskyt nádorů mozku a míchy se v posledních čtyřiceti letech podstatně zvýšil, může to však být způsobeno jen tím, že pomocí moderních metod umíme tyto nádory lépe diagnostikovat. Skupina mozkových nádorů je velmi různorodá a prognóza pacienta závisí také na tom, kde přesně se zhoubný nádor nachází.
Karcinom prsu – stále častěji se rakovina prsu objevuje i u mladých dívek a žen. Pokud se rakovina prsu ve vaší rodině již vyskytla, promluvte se svým lékařem o možnosti pravidelných preventivních vyšetření. Rakovina prsu se však může týkat i mužů, i když podstatně méně často.
Karcinom děložního čípku – dnešní dívky již mají možnost se proti tomuto druhu rakoviny nechat očkovat, mladých žen se to však ještě netýká. Je proto důležité pravidelně navštěvovat preventivní gynekologické prohlídky, které mohou „nádor“ snadno objevit ještě dřív, než vůbec doopravdy vznikne.
Základem (nejen) u nádorových onemocnění je prevence. U každého typu rakoviny může být specifická.
Mezi společné jmenovatele ale patří:
* nekouřit
* alkohol konzumovat s mírou
* dodržovat správné stravovací návyky
* sportovat
* dopřát si odpočinek
* nezanedbávat preventivní prohlídky i případná samovyšetření (například prsu)
* ptát se na další možnosti ochrany zdraví svého lékaře
Zdroj: lecba-rakoviny.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: