Pod pojmeme deprese či depresivní stavy si člověk obvykle představí smutek, pláč, špatnou náladu… Jenže to bychom tuto nemoc podcenili. Ona se totiž může projevit i jinak. Na jaká neobvyklá znamení bychom si měli u sebe či svých blízkých dát pozor?
Jak mi je? Vlastně nevím…
Jak jsme řekli na začátku – deprese nemusí nutně znamenat jen pocit, že jsme nešťastní. Spousta lidí, kteří jí trpí, totiž nedokáže v podstatě pořádně cítit ani negativní, ani pozitivní emoce. Jako kdyby jejich mozek na nějaké pocity úplně rezignoval. Výsledkem je jakási apatie a odevzdání.
Pořád se něco děje
Další neobvyklý příznak deprese může být neskutečně nabitý rozvrh. Zkrátka někteří lidé se sklonem k depresi mají vyplněnou nějakou činností snad každou minutu dne. Jsou velmi aktivní, své práci či rodině obětují cokoli. Často je jejich okolí vnímá v první řadě jako workoholiky. Ovšem důvod jejich neskonalé píle může ležet právě v depresi. Jejich aktivita jim totiž podvědomě pomáhá odpoutat se od depresivních pocitů a emocí.
Čertík v krabičce
Deprese bývá spojována v obecné představě spíše s výbuchy pláče, nicméně také výbuchy vzteku k ní občas patří. Agrese, křik, nadávky… I tak se mohou depresivní stavy projevovat. Zvláště když se dříve daný člověk takto vůbec neprojevoval. Taková náhlá změna v chování je vždycky důvod ke zpozornění.
Riziko, nejlepší přítel deprese
Především u mužů se pak může deprese projevovat zvýšením riskováním – peněz, zdraví, života… Řada z nich propadá alkoholu, gamblerství, ale také vyhledává nevázaný a nechráněný sex, nebezpečné situace, riskantní sporty apod.
To už mě dávno neba…
V důsledku změn, jež deprese způsobuje v mozku, se mění nejen naše chování, ale také zvyky. Především člověka přestanou bavit činnosti, které dříve vyhledával a řadil je do kolonky „oblíbené“. Procházky v přírodě, nejrůznější sportovní aktivity, ale třeba také návštěvy kin nebo galerií – jako by tyto vyhledávané kratochvíle najednou ztratily jakékoli kouzlo a už nás nijak nenaplňovaly…
Sledujte nás na sociálních sítích: