Každá jsme jiná. Menopauzu prožívá jinak Češka i Američanka

I když by se mohlo na první pohled zdát, že lidské tělo je jen jedno, a tak v něm vše funguje každému tak nějak stejně, ukazuje se, že tomu tak není. Rozdíly ovšem nenajdete jen mezi muži a ženami, ale také mezi jednotlivými národnostmi. Tak například napadlo by vás, že jinak období klimakteria prožívá třeba Němka a jinak Japonka?

Ačkoli je menopauza stavem, který přijde v životě každé ženy, její projevy se liší v závislosti na tom, odkud žena pochází. Klimakterium prožívají jinak Evropanky, Asiatky i Američanky. Neliší se však pouze mezi kontinenty, rozdíl najdeme také napříč Evropou. Seznamte se s tím, jak probíhá menopauza na různých místech světa, a co je pro tamní ženy v souvislosti s klimakteriem společné i rozdílné.

Všechny stejně?

Zatímco biologické příčiny vzniku klimakteria jsou u většiny žen totožné, odborné studie napříč kulturami ukázaly, že prožívání menopauzy se na různých místech na zemi liší. Rozdíly definuje nejen geografie, ale též lidská rasa, náboženské vyznání, zvyklosti či světonázor jednotlivých národů.

Nejvýraznější odlišnosti vykazují zejména symptomy menopauzy. Mezi nejrozšířenější projevy patří návaly horka, pocení během noci, pocit sucha v ženských pohlavních orgánech, nepravidelná či žádná menstruace, bolesti hlavy, deprese a nespavost. V jednotlivých státech se však jejich intenzita, výskyt nebo podoba odlišuje.

Pomoc, zase ty návaly

Odborníci například zjistili, že na rozdíl od jiných národností mívají Japonky během menopauzy silnější bolesti hlavy, ztuhlejší svaly a zimnice. Nigerijské ženy si zase častěji stěžují na bolesti kloubů, u Filipínek přicházejí bolesti hlavy společně s návaly horka. Libanonky jsou pak během klimakteria podrážděné a unavené, zatímco u žen z Indie se projevují typické příznaky menopauzy jen málokdy.

Studie organizace Women’s Health Across the Nation zjistila, že návaly horka se nejméně vyskytují v Asii, kde jimi trpí jen 18 % Japonek a 21 % Číňanek, naopak nejvíce se dostavují u Hispánek, mezi nimiž je zaznamenává 35 % žen, a Afroameričanek, u nichž si na ně stěžuje až 46 % žen v klimakteriu. Platí také, že čím severněji žena žije, tím dříve menopauza přichází. Rozhodující je rovněž barva pleti. Světlejší typy mívají příznaky klimakteria intenzivnější.

Vzhůru do Japonska?

Návaly horka, ale i další projevy menopauzy závisejí rovněž na mnoha individuálních faktorech, jako je strava, fyzická aktivita či tělesná hmotnost. Ukázalo se, že v Japonsku trpí ženy návaly horka méně díky zdravým dietám a kuchyni, která je z velké části založená na sóji.

„Sója je bohatým zdrojem fytoestrogenů, které zlepšují celou řadu projevů menopauzy. Japonská kuchyně obsahuje také více rostlinných proteinů, jež podporují přirozenou biologickou aktivitu ženských hormonů. Vhodná je i konzumace mořských řas. Ty v těle doplňují elektrolyty, jež se ztrácejí pocením,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Zázračný jetel

Právě stravování a složení jídelníčku má významný vliv na projevy klimakteria. Specifická strava pak bývá též součástí léčby, která intenzitu symptomů pomáhá zmírnit. Například v Jižní Americe spoléhají ženy na alternativní bylinné léky, mezi nimiž vyniká především kořen maca. Ten reguluje hladinu hormonů v ženském těle, tlumí návaly horka a pocení a zvyšuje sexuální libido. Je bohatý i na vápník, železo, magnezium, zinek a vitaminy B, C a E.

„Evropanky také odedávna vyhledávaly rostliny, které jim ulevovaly v příznacích klimakteria. Skvělé účinky má v našem prostředí jetel červený, jenž obsahuje blahodárné fytoestrogeny, a tím snižuje návaly horka, pocení a další nepříjemné pocity doprovázející menopauzu,“ přiblížil MUDr. Pavel Turčan.

Východ vs. Západ

Důležitou roli hraje v neposlední řadě rovněž společensko-kulturní přístup k menopauze a očekávání, která ženy po celém světě na tento stav zralého věku kladou. Většina žen z nezápadních kultur vnímá příchod menopauzy jako úlevu, protože pro ně nastává období menších omezení, zákazů a odpovědnosti. Například Indie zakazuje ženám projevovat na veřejnosti jakýkoli náznak sexuality. Pokud je však žena v klimakteriu, není systém v tomto ohledu tak přísný.

Naopak v západní společnosti se menopauza hodnotí spíše negativně, protože žena kvůli ní přichází o svou atraktivitu a stárne. I zde ji však některé ženy vítají kladně, protože jim odpadá měsíční menstruace doprovázená křečemi či strachem z nechtěného těhotenství.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento poslední týden roku 2024 přináší do života Beranů příležitost k reflexi a plánování budoucnosti. Hvězdy naznačují, že je ideální čas zamyslet se nad úspěchy a poučeními z uplynulého roku. Můžete pocítit touhu zásadněji změ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.12.
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.12.
21 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.12.
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat