Příroda si nevybírá a občas vás na WC pošle třeba i v nákupním centru. Pokud byste snad cítili potřebu nechat si osušit ruce speciálním zařízením, odolejte. Nejzdravější asi bude, když dlaně otřete do kalhot! Jak to?
O tom, že veřejné toalety nejsou zrovna nečistější, odborníci prostřednictvím svých studií a děsivých prognóz informují neustále. Máte pocit, že v oné takové místnosti číhá nejvíce mikrobů, breberek a virů na klice ode dveří nebo záchodovém prkénku? Nejste jediní. Pravdou však je, že největší bakteriální hrozbou jsou vysoušeče rukou. Používáte je také? Tak teď už asi nebudete…
Suché dlaně versus zdraví. Vyberte si
Problematika čistoty na toaletách „pro všechny“ je ve vědeckých kruzích hodně živým tématem. Bohužel se totiž stále nenašel způsob, který by v tomto prostředí dokázal navodit alespoň zdánlivý pocit sterility. Teď se bohužel ukázalo, že situace je ještě dramatičtější, než se původně myslelo. Skupina amerických výzkumníků z Connecticutské univerzity totiž přišla s tvrzením, že každý uživatel, jež své ruce strčí pod elektrickou sušičku, se vystavuje útoku celých kolonií škodlivých zárodků.
Pokus, jehož výsledek šokuje i děsí
Výzkumníci v náhodně vybraných veřejných toaletách umístili pod každý
„sušicí aparát“ Petriho misku. Jen na vysvětlenou – to je mělká, skleněná nebo plastová kruhová miska používaná v mikrobiologii, mykologii a rostlinných biotechnologiích ke kultivaci mikrobiálních, houbových nebo rostlinných kultur. Po krátkém čase odborníci své
„nádobíčko“ sesbírali a vrhli se na analýzu.
Streptokok a fekálie? Cena za vykonání potřeby
Jakmile experti nahlédli do obsahu nastražených „pastí“, zjistili, že každá z nich obsahuje celkem 63 druhů bakterií, včetně zlatého streptokoka (Staphylococcus aureus) spojovaného s vážnými infekcemi. Mezi „uvízlým“ materiálem však byly i bakterie koliformní, které se nacházejí v trávicím ústrojí lidí i zvířat, tudíž jsou nejdůležitějším hygienickým indikátorem fekálního znečištění.
„Čím více teplého vzduchu z takového vysoušeče proudí, tím více bakterií vám přistane na rukou. Největším problémem je, že tato zařízení v sobě mají filtry, které potřebují čistění každý týden. Pokud nejsou dostatečně ošetřeny, což je v drtivé většině případů, neboť provozovatelé toalet toto pravidlo příliš nedodržují, množí se v nich neuvěřitelné množství bakterií. Ty ihned po spuštění sušičky putují přímo na vaši pokožku,“ vysvětluje autor studie a mikrobiolog Peter Setlow. Tak si dejte pozor…
Sledujte nás na sociálních sítích: