Je až s podivem, kolik potíží si sami způsobujeme tím, že podceňujeme spánek. Nejde jen o to, že jsme kvůli jeho nedostatku unavení, ale řada studií odhalila jasné dopady na náš zdravotní stav. Dlouhodobá spánková deprivace totiž vede k vyššímu riziku obezity, diabetu, ale také srdečních chorob, mozkové příhody nebo deprese či Alzheimerovy choroby.
Často si ovšem zdravý spánek sabotujeme sami – tím, že stále věříme některým mýtům, jež jsou s ním spojené. Na které se vyplatí konečně zapomenout?
Osm hodin? To je pro mě zbytečný luxus!
Tak předně – spánek by neměl být považován za luxus, jedná se o přirozenou potřebu našeho těla, které bez něho prostě nemůže fungovat tak, jak by mělo. A k oněm 8 hodinám nedospěli odborníci jen tak. Jedná se zkrátka o ideální dobu, kterou naše tělo vyžaduje pro efektivní regeneraci.
Náročný týden? To doženu o víkendu!
Chodíte v pracovní dny do postele v pozdních nočních hodinách, takže o oněch doporučovaných 8 hodinách spánku si můžete nechat tak jenom zdát, ale nijak vás to netrápí, protože to dospíte o víkendu? Pak vězte, že takhle to nefunguje. Spánek se nedá našetřit do zásoby a zrovna tak už si neodpářete, že svému organismu nedopřáváte dostatečný, pravidelný odpočinek. I kdybyste prospali celý víkend…
Ráno si přispím, jak budu posouvat budík
Máte budík nařízený na sedmou, ale nechce se vám vstávat, a tak ho posouváte o deset minut až do půl osmé s představou, jak jste si přispali? Skutečnost je bohužel jinde. Takovýto spánek do kategorie
„kvalitní“ nespadá a vlastně byste udělali lépe, pokud byste hned vstali. Alespoň byste nebyli tak unavení!
Náhlé probuzení? Na něco se podívám
Občas se stane, že se člověk probudí uprostřed noci a nemůže rychle zabrat. Co teď? Většině z nás se nechce jen tak převalovat ve tmě, a tak sáhne po ovladači a na chvíli si pustí televizi. Chyba. Modré světlo z televize naruší i poslední zbytky spánku. Ostatně ani sáhnutí po knize není tak docela doporučováno. Člověk toužící po spánku by měl spíše zůstat ve tmě. A tak můžete vstát z postele a chvilku se projít zšeřelým bytem nebo třeba zkusit meditaci. Usnete rychleji a hlavně kvalitněji než u nočního vysílání.
Já už jsem stará, já už spát nepotřebuju!
Je pravda, že s přibývajícím věkem spousta spí lidí méně než mladší ročníky, nicméně to podle odborníků neznamená, že jejich tělo potřebuje méně spánku! Jen to znamená, že musejí být v posteli déle, aby oněch 8 hodin dosáhli. Za brzké buzení totiž u nich nestojí menší potřeba spánku, ale nejrůznější bolesti, neodbytný močový měchýř nebo některé druhy léků.
Sledujte nás na sociálních sítích: