Každý z nás má nějaký ten recept na rychlejší kurýrování. Jeden dává přednost horké kuřecí polévce nebo česnečce, druhý čaji s citronem. Nic proti tipům našich babiček, ale pokud chcete, abyste se z nemoci dostali co nejdříve a bakteriemi nekontaminovali celý dům, mějte po ruce pár nezbytných věcí. Jakých?
Papírové kapesníky a jednorázové nádobí
Vždy smrkejte do papírových kapesníků, i když do nich musíte pár korun investovat. V látkách mohou uvíznout bakterie, takže klasické kapesníky, které ještě z domácností nezmizely, by se měly každý den prát. Ve výsledku vás investice do těch papírových určitě nezruinuje. Také popřemýšlejte o jednorázovém papírovém nádobí, které ihned můžete vyhodit, čím se zabrání dalšímu šíření bakterií. Tohle je vůči dalším členům rodiny fér…
Ruční dezinfekce
Klasické mýdlo a teplá voda na většinu bakterií zabírají, ale upřímně? Když ležíte a potíte se, jak často si chodíte mýt ruce? Určitě ne pokaždé, když si vaříte čaj. Proto se vyplácí nosit v kapse dezinfekční gel, díky kterému viry nepřenesete na kliky, vodní kohoutky a tak dále.
Mastička či hutný krém
Kýcháte, smrkáte, odíráte svůj nos o jeden kapesník za druhým? Po každém jeho utření si jej namažte hydratačním krémem, který zabrání tomu, že zanedlouho budete připomínat klauna s červenou bambulkou. Akorát pozor na to, abyste si před nanesením krému umyli ruce, nebo je potřeli zmíněným antibakteriálním gelem. Mohli byste si do kelímku zanést nezvané návštěvníky.
Zvlhčovač vzduchu
Hodně se vedou diskuse, zda jsou zvlhčovače během chřipky vhodné či ne. Snad jako odpověď bude stačit jedna studie Oregonského oddělení zdravotnických služeb, která poukazuje na to, že suchý vzduch pomáhá šířit virus. Naopak vlhký vzduch pozitivně působí na nosní a krční průchody, čili vodou postavenou na topení určitě nic nezkazíte.
Pokud máte doma difuzér se zvlhčovačem, přidejte do vody nějaký antiseptický či antibakteriální esenciální olej, mezi které patří litsea cubeba, borovice, tea tree či eukalyptus, který působí na záněty průdušek, bolesti v krku, kašel, nachlazení nebo záněty vedlejších nosních dutin. A nezapomeňte, je-li to s ohledem na materiál možné, po chřipce nebo angíně vyperte nebo vyvařte lůžkoviny na 90 stupňů. Jen tak zničíte všechny viry a bakterie.
Sledujte nás na sociálních sítích: