Zima má na spoustu lidí stejný efekt. Nejraději bychom někam zalezli s dobrým jídlem a počkali, až přijde jaro. To má ovšem za následek nejen naříkání nad kalhotami, které po zimě nedopneme, ale povolené svaly a zadýchávání se i každého schodu. Zkrátka naše fyzička dostává v chladném ročním období pořádně zabrat. Jak ji zase vrátit do formy?
Hlavně pravidelně
Nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak si zlepšit fyzičku, je rozhodně zařazení pravidelné fyzické aktivity do každodenního života. Zpočátku se může jednat o rychlou procházku v parku každý den 30 minut, postupně můžeme zařazovat další aktivity, které nás baví.
„To je totiž zásadní. Pokud pohyb není zábava, nemůže nikomu v pravidelném režimu dlouho vydržet,“ říká Jana Havrdová, prezidentka svazu aerobiku.
Každý krok se počítá
Pro zlepšení fyzičky je vhodné začít třebas i rychlou chůzí, jízdou na kole, perfektní je také plavání, bruslení, je-li ještě sníh, pak lyžování, nejlépe běžkování. A pak celá škála fitness aktivit a také běhání, které v posledních letech zažívá obrovský boom.
Pozor na začátky
Jak by měl postupovat naprostý začátečník? Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor?
Rozhodně se vyplatí nepřepálit start. Každý by měl vycházet z nějaké své sportovní zkušenosti, historie. Pokud se člověk opravdu dlouho nehýbal a k tomu má pár kil navíc, zcela jednoznačně se vyplatí konzultace s odborníky, a to jak s praktickým lékařem (kvůli zjištění případných rizik), tak s rozumným osobním trenérem.
Svaly versus hubnutí
Řada lidí řeší, při jaké fyzické aktivitě narostou svaly, a při které ztratí tuk.
„Obecně platí, že silové cvičení buduje svalovou hmotu, a vytrvalostní v tzv. aerobním pásmu – tedy takové, při kterém se nezadýcháme a jsme schopni stále normálně mluvit – pomáhá budovat vytrvalost a snižovat tukovou zásobu. Vše však zcela zásadně souvisí s vhodným stravováním. Svaly nerostou ze vzduchu, ani tuky se nepálí jen tak…“ upozorňuje Jana Havrdová.
Jak často cvičit?
Jak často je během týdne nutné cvičit, aby došlo k efektivní změně?
„Obecná doporučení, která už ovšem také mají své kritiky, představují 30 minut denně alespoň 5krát v týdnu, 10 000 kroků denně. Z reálné praxe bych doporučila minimálně 2krát týdně nějakou konkrétní aktivitu jako trénink a k tomu každý den dostatek kroků. Ideální stav je 4krát až 5krát v týdnu, ale aktivity by se měly střídat, tedy měli bychom jak běhat, tak i posilovat a protahovat se například prostřednictvím jógy,“ doporučuje odbornice.
Pohybem to nekončí
Pokud se chcete dostat do formy, je zcela nezbytné upravit také jídelníček.
„Bez kvalitních živin nebude ani naše tělo správně fungovat. Co jíme, je velmi důležité. Obecná doporučení se v poslední době rapidně odklánějí od redukce tuků a doporučují zásadní snížení obsahu sacharidů v našem jídelníčku, tedy jak klasického cukru, tak i většiny obilovin, zejména bílé pšeničné mouky,“ uzavírá Jana Havrdová.
Sledujte nás na sociálních sítích: