Není žádným tajemstvím, že většina z nás je na svém mobilním telefonu závislá. A to aniž bychom si to uvědomovali. Ovšem neustálé kontrolování displeje našemu tělu ani mysli nesvědčí. Čemu mobily škodí nejvíce?
Ach, ty oči
Našim kukadlům mobily škodí hned ze dvou důvodů. Jednak modrým světlem, jež z nich vyzařuje, jednak tím, že se na displej díváme z poměrně malé vzdálenosti. A to našim očím nesvědčí. Podobně jako odborníci doporučují střídat pohledy do obrazovky počítače s pohledy kamsi do krajiny, tak bychom měli očím ulevovat i od mobilů. Jenže to bohužel neděláme…
Mikrob sem, mikrob tam
Jak často svůj mobilní telefon dezinfikujete? Nejspíš méně, než by bylo vhodné. Na telefon totiž saháme prakticky v každé situaci, a tedy i neumytýma rukama. Co z toho plyne? Že naše smartphony jsou přímo obydlím pro nejrůznější bakterie a viry, jež si s každým přijatým hovorem pěkně šíříme na obličeji.
Nehrb se
Lékaři už zpozorovali, že poslední dobou se u lidí častěji vyskytují bolesti krční páteře. A co víc – často se také setkávají s nepřirozeným zakřivením krku. Právě od toho, jak jsme neustále sklonění nad displeji mobilního telefonu. Zkrátka naše páteř kvůli mobilu pořádně trpí.
Nefunkční palec
Nejen na páteři jsou znatelné určité změny kvůli nadměrnému používání mobilního telefonu. Trpí také naše ruce, především pak palec, kterým nejčastěji telefon ovládáme. U lékaře pak hledají pomoc lidé s bolestí šlach a svalů ruky, dlaně či prstů. A přitom by nejspíš stačilo, aby méně používali mobil…
Chronické nevyspání
Světlo, které vyzařují displeje mobilních telefonů, jsme zmínili již v souvislosti s poškozením očí. Ovšem už dlouho se ví, že dokáže pořádně narušit usínání a kvalitu spánku! Modré světlo totiž negativně ovlivňuje hladinu spánkového hormonu melatoninu, což má za následek právě problémy se spaním. Takže alespoň hodinu před odchodem do postele žádný mobil!
Pozor, zatáčka!
Ačkoli je používání mobilního telefonu během řízení vozidla zakázáno, spousta lidí toto pravidlo ignoruje a vesele telefonuje, či dokonce posílá SMS zprávy i za jízdy. A to je hazard nejen pro ně, ale i pro ostatní. Studie z Virginia Tech Transportation Institute totiž prokázala, že používání mobilu během řízení zvyšuje riziko dopravní nehody dvakrát.
Kde je přechod
Ostatně ani chodci nejsou s mobilními telefony v bezpečí. Podle amerických úřadů nebezpečně stoupá každým rokem počet těch, kteří přijdou o život právě proto, že se věnují svému mobilnímu telefonu a nikoli tomu, co se děje kolem nich. Nejčastěji pak tito lidé končí pod koly automobilu. Ostatně nebezpečná je taková nepozornost především pro děti.
Sledujte nás na sociálních sítích: