Nizozemští psychologové v experimentálním výzkumu zjistili, že nejen placebo tabletami lze mírnit bolest bez použití skutečného tišícího léku, ale také vizualizací zaměřenou na práci s očekáváními lze tlumit vnímání bolesti. Co lidé před zákrokem očekávají, silně ovlivňuje to, jak ho budou následně prožívat.
Síla placeba
Psycholožka Kaya Peerdeman ve své dizertační práci studovala placebo a nocebo efekty. Jako placebo účinek se označuje využití víry pacienta v lékařovo/lékárníkovo tvrzení, že mu předložená tableta – třebaže se jedná o čistý cukr – pomůže od bolesti či jiného neduhu. Pacient uvěří a v mnoha případech se skutečně zbaví bolesti či uzdraví jako po požití skutečného léku.
Nocebo účinek je přesně opačný. Pomluvením léčivého přípravku a tvrzením, že je neúčinný, dojde k tomu, že po jeho požití – třebaže skutečně obsahuje léčivé látky – se pacientovi přitíží nebo se neuzdraví.
Manipulace s očekáváním
Peerdeman ale v jiném experimentu prokázala, že manipulace s očekáváním skutečně silně ovlivňuje výsledný zážitek. Používala k tomu metodu vizualizace – pacienti si představili, že je imaginární rukavice chrání před bolestí. Jedinci, kteří prošli vizualizací, pak snášeli mnohem větší bolest po vložení ruky do kýble s ledem než ti, kteří jí byli vystaveni bez předchozí vizualizace.
„Zjistili jsme, že jedinci, kteří podstoupili tuto vizualizaci, očekávali a také nakonec zažívali méně bolesti… Představivost má silný vliv na pacientovo očekávání a výsledkem je, že představivost a očekávání můžou ovlivnit míru vnímané bolesti,“ uvádí Peerdeman z Leidenské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: