Někteří lidé se sprchují zásadně ráno, jiní by neulehli do peřin bez sprchy večerní, a jsou tací, kteří míří pod umělý vodopád v koupelně večer i ráno. Pokud si však člověk má zvolit jediné sprchování a jde mu především o zdravotní aspekt a kvalitní spánek, pak je výhodnější sprcha večerní.
Ta ranní člověka může nakopnout a rozproudí také tvůrčí myšlenky pro práci. Ale z hlediska zdraví a hygieny je důležitější sprcha večer. Jednak to vychází z fyziologie – v noci se obnovuje a čistí kůže – ale také ze zásad hygieny.
Bakterie bez šance
Večer máme na sobě všechny zplodiny zvenku, nečistoty a různé choroboplodné zárodky. Kůže se pod nimi dusí a v teple a vlhku pod přikrývkou pak trpí, navíc je ohrožována nepřáteli z mikroskopického světa bujícími v tomto ideálním mikroklimatu.
Večerním umytím kůži zbavíme nečistot a toxinů, dovolíme jí dýchat a snáze se regenerovat. Navíc je to prevence šíření nebezpečných bakterií a jiných choroboplodných zárodků. Ale sprcha by neměla být příliš horká, aby člověk kůži nezbavil ochranného filmu, čímž naopak učiníme pokožku zranitelnější. Také je dobré šetřit se saponáty (mycími přípravky), které kůži silně odmašťují a odstraňují ochranný film.
Úleva pro duši
Nicméně večerní sprcha pomáhá ulevit od stresu (snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi) a rychleji uvolní mysl. Tělo se při ní ochladí a snížením teploty se navodí přirozený proces usínání.
„Když člověk přijde domů ze dne stráveného venku, zpocený a plný nečistot, je jasné, že před odchodem do postele by se měl celý umýt,“ věří newyorský dermatolog doktor Samer Jaber v rozhovoru pro deník The Mail. Sprcha v teplé (nikoli horké) vodě by neměla trvat déle než pět minut až deset minut.
Ranní sprcha, pokud se jí člověk nedokáže vzdát, by měla být jen krátkým pobytem v proudu vlažné vody bez mytí saponátem (pokud se člověk umyl už večer). Slouží k probuzení a nakopnutí nervové soustavy.
Sledujte nás na sociálních sítích: