Stres je největší soupeř v boji s obezitou. Pokud lidé podléhají značnému stresu v práci či soukromém životě, nedaří se jim hubnout a udržovat si normální hmotnost ani při zdravé stravě a pohybu. Tělo se obaluje tukem a odmítá ho odbourávat. Omezení psychické a fyzické zátěže a spánek devět hodin denně jsou jediné metody, které hubnutí zaručí.
„Veškeré výzkumy dokazují, že chronický stres vyvolává větší hlad, nutí nás jíst nezdravé potraviny, způsobuje odpor člověka k sobě samému a znemožňuje kvalitní spánek. Když chceme zhubnout a mít trvale normální postavu, je nezbytné zbavit se stresu,“ tvrdí doktor David Mosley z Londýna.
Spánek devět hodin za noc výrazně sníží hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi a také omezí sekreci hladových hormonů. Obojí jednak posiluje schopnost držet se zdravého stravovacího plánu, ale také omezuje tvorbu nových tukových buněk.
„Spánek a stres spolu velmi úzce souvisejí, když je člověk ve stresu, vede to k problémům se spánkem a problémy se spánkem naopak zhoršují stres tím, že při nedostatečném spánku se zvyšuje sekrece stresového hormonu,“ tvrdí doktor Mosley.
Nespavost ovivňuje i psychiku
Kvalitní spánek se vůbec nevyplatí podceňovat. Jeho nedostatek podle nedávného výzkumu může dokonce způsobovat psychická onemocnění! Dosud se přitom soudilo, že právě zmíněné psychické nemoci vedou k nespavosti. Podle oxfordských psychiatrů je tomu naopak.
Tvrdí, že neplatí, že deprese či úzkosti způsobují nespavost, ale že nespavost vyvolává depresivní, úzkostné či paranoidní stavy.
Když jedince trpící nespavosti pomocí kognitivně-behaviorální terapie zbavili jejich potíže tak, že spali řádně sedm až devět hodin denně, došlo k snížení výskytu depresí a úzkostí o dvacet procent a o deset procent se zlepšila jejich celková nálada a pocit štěstí.
„Problémy se spánkem jsou u lidí trpících mentálními potížemi velmi časté, ale příliš dlouho byla nespavost podceňována spíše než příčina psychologických potíží jako okrajový symptom. Tato studie staví starou hypotézu na hlavu a dokazuje, že nespavost způsobuje mentální potíže,“ tvrdí profesor Daniel Freeman z Oxfordské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: