Černá káva je dobrý doplněk hubnoucího režimu. Tvrdí to vědci z Nizozemska, podle nichž totiž tento nápoj – zcela bez dalších přídavků, jako jsou cukr a mléko – může zrychlit metabolismus a zvýšit denní energetický výdej. Navíc kofein pomáhá zlepšit výkonnost a výdrž, takže konzumovaný před sportem omezí negativní důsledky pohybu.
Podle autorů z Wageningenské univerzity totiž černá káva výrazně urychluje metabolismus a podporuje přeměnu energie vázané v tucích v teplo. Tím pádem pomáhá spalovat více energie vázané v tucích a při vhodném jídelníčku a pohybovém režimu urychluje hubnutí.
U osob, které se přejídají, nepohybují a jejich energetický příjem je vyšší než výdej, káva nabývání na váze nezastaví, pouze zmírní. A na hubnutí nemá žádný vliv káva konzumovaná s mlékem, cukrem a dalšími přídavky v jakékoli kombinaci.
„Po konzumaci kofeinu se okamžitě zrychlí metabolismus… a je intenzivnější ještě tři hodiny poté,“ tvrdí autoři z Wageningenu.
Jejich kolegové z Londýnské univerzity přitom spočítali, že tři šálky černé kávy denně zvýší energetický výdej prostřednictvím tepla o 150 kilokalorií, což odpovídá zhruba padesáti gramům těstovin.
„Konzumace kofeinu v běžné míře může mít výrazný vliv na energetickou bilanci a může podporovat produkci tepla při léčbě obezity,“ tvrdí autoři z Nizozemska a Spojeného království.
Pro delší život
Svého času byla káva vnímána jako zdraví poškozující nápoj. V posledních dvaceti letech se ale názor odborníků významně změnil a nápoj z pražených bobů kávovníků je považován za jednu ze složek životního stylu, který vede k dlouhodobému zdraví a dlouhověkosti. Káva je totiž bohatá na antioxidanty a zdraví prospívá v několika ohledech.
Podle vědců z Imperial College London se třemi šálky kávy denně člověk získává tolik prospěšných látek, že ve srovnání s nekonzumenty tohoto nápoje žije déle. V kávě obsažené antioxidanty chrání játra, posilují imunitu a prospívají také oběhové soustavě.
Z pětatřicetiletého sledování půl milionu lidí z šestnácti zemí světa vyplynulo, že konzumace tří šálků kávy denně souvisí s nižším rizikem předčasného úmrtí, a to až o osmnáct procent.
„Zjistili jsme, že vyšší konzumace kávy souvisela s nižším rizikem předčasného úmrtí na jakékoli příčiny a zvláště na choroby oběhové či trávicí soustavy. Důležitější ale je, že tyto výsledky byly podobné napříč všemi zeměmi Evropy, s různými zvyky a způsoby konzumace kávy,“ uvedl doktor Marc Gunter z Londýna.
Sledujte nás na sociálních sítích: