Skotští psychologové tvrdí, že sezónní afektivní porucha (SAD) – snížená nálada, podrážděnost a únavnost – netrápí obě pohlaví ve stejné míře. Ženy jsou náchylnější, ačkoli muži obecně trpí vážnějšími depresemi a častěji páchají sebevraždy. A ženské pohlaví trpí touto poruchou také mimo zimní období, když se kupříkladu výrazně ochladí v létě. Prudká změna teploty vzduchu totiž SAD vyvolává častěji než zkracování světlé části dne.
Podle vědců z Glasgow ženy reagují negativně také na velmi dlouhé dny během léta, které je příliš vyčerpávají. Nejvíce osob postihne sezonní afektivní porucha na severní polokouli v období od prosince do konce února.
Ze studie 150 tisíc dospělých vyplývá, že ženy trpí SAD po celý rok, zatímco muži většinou jen v zimě. Během chladných a temných dní roku onemocní více žen než mužů a jejich symptomy jsou silnější.
„S poklesem teploty silně souviselo zhoršení nálady a anhedonie u žen bez závislosti na délce dne či jiných demografických a životních faktorech,“ tvrdí profesor Daniel Smith z University of Glasgow.
To přitom platí bez ohledu na faktory jako kouření, konzumaci alkoholu či fyzickou aktivitu. Postižené osoby jsou apatické, se špatnou náladou, bez zájmu o jakékoli potěšení či zábavu, podrážděné, cítí se zoufale, provinile a bezcenně.
„Spolu s tím naše objevy naznačují, že teplota může mít větší vliv na sezónní změny nálad než délka dne,“ dodávají autoři.
První pomoc při splínu
Máte pocit, že zimní depresi také pozvolna propadáte? Pak je nejvyšší čas nachystat si k ruce osvědčené přírodní pomocníky. Které nezklamou?
Hořká čokoláda
Tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa jde s optimismem ruku v ruce. Obsahuje jisté sloučeniny, jež pomáhají přirozeně navýšit produkci endorfinů, takže do vaší hlavy
„nasadí“ spokojené pocity. A to ještě není všechno! Přítomný alkaloid theobromin má stimulující účinky podobné kofeinu, tudíž vás při únavě i lehce nakopne.
Chilli
Kapsaicin. Už jste o něm někdy slyšeli? Je to látka, která je zodpovědná za to, že máte po konzumaci chilli papriček ústa v jednom ohni. Ovšem je také vědecky prokázaným zprostředkovatelem hormonů štěstí. Ano, přesně tak. Kapsaicin, který mimo jiné posiluje také imunitní systém, totiž značně přispívá k „výrobě“ endorfinů.
Levandule
Levandule je osvědčeným lékem na nespavost, o tom se všeobecně ví. Ale uplatnit se dá i jinde. Při vdechování její vůně se do organismu uvolňuje celá řada chemikálií, včetně endorfinů. Ať už zvolíte levandulový esenciální olej či vonné svíčky, už za několik minut zaregistrujete lepší náladu i duševní pohodu, kterou vám ostatní budou závidět. Tak vidíte, nejen přes sport vede cesta k úsměvu…
Sledujte nás na sociálních sítích: