Vědci z americké neziskové nevládní organizace FARE prokázali, že prudký nárůst počtu alergiků v posledních letech souvisí jasně s konzumací typických pokrmů západního jídelníčku – hamburgerů, hranolek, pizzy a potravinářských výrobků s uměle přidanými látkami.
Za třetinu všech alergií může právě zvýšené užívání potravinových aditiv – konzervantů, barviv a jiných přidaných látek do potravinářských výrobků.
Pozor na vlastní talíř
Lidé se také kvůli strachu z alergie vyhýbají některým potravinám. Kupříkladu v posledních dvaceti letech se doporučovalo nedávat dětem do dvou let cokoli, co obsahuje arašídy. Jenže právě kvůli tomu počet alergiků na arašídy stoupl o více než šest set procent. Nové výzkumy dokazují, že děti by měly přijít do kontaktu s alergeny z arašídů do jednoho roku života.
„Myslíme si, že náš výzkum dokazuje jasně, že za dramatický nárůst počtu vážných, systémových a život ohrožujících potravinových alergií u dětí a dospělých může západní strava,“ tvrdí doktor James Baker z Food Allergy Research & Education (FARE).
Měststské potíže
Potravinové alergie jsou také častější ve městech než na venkově, kde děti přicházejí více do kontaktu s divokou přírodou a farmářskými zvířaty a konzumují také častěji výpěstky ze zahrady či plody nalezené na stromech, takže se u nich riziko rozvoje potravinové alergie snižuje.
„Lidé po celém světě, jakmile jim rostou příjmy, zahrnují do svého jídelníčku více kalorií a masa, to ale prokazatelně poškozuje jejich zdraví a souvisí s rozvojem řady chorob včetně alergií,“ tvrdí profesor David Tilman z University of Minnesota.
Sledujte nás na sociálních sítích: