Pohyb prospívá každému a sport na čerstvém vzduchu je určitě příjemnější a zdravější než ve vydýchané tělocvičně. Ale pokud jste alergik, je nutné myslet na víc věcí, než zda máte správné oblečení.
Na co jsem vlastně alergická
Je důležité vědět, na pyly kterých rostlin a stromů jste alergičtí a kdy kvetou. V období květu je lepší se vyhnout místům s vysokým výskytem těchto rostlin.
Kdy vyrazit ven
Nejvíce pylu je v ovzduší mezi 6. a 9. hodinou ráno a za soumraku. Je tedy vhodné si venkovní aktivity plánovat na jinou denní dobu. Pokud se v této době venku pohybovat budete, je vhodné si po návratu domů vypláchnout nos slanou mořskou vodou, která je volně k dostání v lékárnách. Pyl se tak z nosní sliznice odstraní a dráždění není tak velké.
Na počasí záleží
Je vhodné vyhnout se venkovním sportům v suchém, horkém a větrném počasí – to je ve vzduchu nejvyšší výskyt pylových alergenů. Vítr navíc roznese pyly i do vzdálených míst a ty se mohou mísit s dalšími. Příliš chladný vzduch zase může zužovat průdušky a vyvolat až astmatický záchvat. Velmi vysoká vlhkost vzduchu také není dobrá – vzduch je těžký a pacientům se může hůře dýchat. Navíc ve vlhku se daří plísni, která je také častý alergen. Naopak dešťová přeháňka vzduch vyčistí a vám se bude dýchat mnohem lépe.
Není sport jako sport
Sporty, kde jsou rychlé starty a změny pohybu (např. tenis) nejsou pro alergiky a astmatiky příliš vhodné. Mnohem vhodnější jsou vytrvalostní sporty (např. běhání, cyklistika). Plavání zvyšuje objem plic, což vám může jedině prospět, pozor ale na chlorované bazény – chlor dráždí dýchací cesty.
Kdy raději přestat
Ukončete sportovní aktivitu a vraťte se domů, pokud na sobě začnete pociťovat jakékoliv projevy alergie – slzení očí, kýchání, rýma.
Trápí vás alergie? Tipy pro boj s nimi najdete v našem speciálu Alergie!
Sledujte nás na sociálních sítích: