Nepouštějte si chřipku k tělu. Jak na ni letos vyzrát

Chřipkové epidemie u nás probíhají prakticky každoročně a jen málokdo jimi projde bez úhony. Dá se proti tomuto onemocnění vůbec účinně bojovat, nebo jsme odsouzeni k tomu, sedět s rukama v klíně a čekat, jestli budeme letos patřit k těm šťastnějším, jimž se viry vyhnou?

Chřipka je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění, na něž každoročně v ČR onemocní statisíce obyvatel. Chřipka patří také k vysoce nakažlivým virovým onemocněním. Vyskytuje se celosvětově a ročně zasáhne přibližně 10–15 % populace. Typicky probíhá v epidemiích, ke kterým většinou dochází v chladném období roku.

S chřipkou lidstvo bojuje po staletí a možná i tisíciletí. Epidemie chřipky v minulosti zabila více lidí než mnohé války – stačí si jen připomenout španělskou chřipku, která vypukla v roce 1918 a celkem na ni zahynuly desítky milionů lidí. Medicína od těch dob sice razantně pokročila, ale ani dnes se nevyplatí chřipku podceňovat.

Je to vůbec chřipka?

Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, což vede k tomu, že ji lidé podceňují. Vzhledem k možným vážným důsledkům je však důležité nebrat její průběh na lehkou váhu. Začátek chřipky je obvykle náhlý, projevuje se vysokou horečkou 38–40 °C, kterou navíc často doprovází zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů a v neposlední řadě i dráždivý, suchý kašel. Chřipka je na rozdíl od nachlazení také spojena s výraznou celkovou schváceností a vyčerpáním.

A zatímco při správné léčbě podle praktického lékaře Michala Lazáka akutní obtíže a horečka většinou ustoupí během 3–5 dnů, další příznaky během 7–10 dnů, únava a slabost mohou přetrvávat dlouho poté, někdy i v řádu týdnů.

Antibiotika? Zapomeňte!

Chřipku vyvolávají viry a na ně antibiotika nezabírají. V některých případech se nasazují antivirotika, ale i přesto zůstává základní terapií chřipky nadále symptomatická léčba. V případě chřipky tedy léčíme především příznaky nemoci – zmírňujeme bolesti a tlumíme horečku. U nás se k mírnění těchto příznaků chřipky používají nejčastěji přípravky s obsahem paracetamolu. Správné dávkování léků hraje důležitou roli při efektivní léčbě. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku pro pacienty.

Zalezte do peřin

Kromě podání léků proti bolesti a horečce je při léčbě chřipky důležitý fyzický i duševní klid. Rozhodně nechoďte do zaměstnání či školy, nesportujte, ani nevykonávejte žádné náročnější fyzické úkony. Dále je podle MUDr. Lazáka potřeba doplňovat dostatečné množství tekutin, abyste nahradily ztráty vzniklé pocením. Odlehčete také stravu a zvyšte příjem vitaminu C.

Babské rady stále fungují

Léčbu horečky (zejména u dětí) se doporučuje doplnit i zábaly a sprchováním. Při zábalech používejte vlažnou vodu o zhruba 25 °C, zábaly přikládejte na hrudník a břicho po dobu 10 až 15 minut a aplikujte je třikrát za 2 hodiny. Sprchování nebo spíše omývání houbou se provádí ve vodě o teplotě 29 až 32 °C. Omývejte trup a končetiny přibližně 10 až 30 minut. Dejte si však pozor – u malých dětí se sprchování nedoporučuje vůbec, u větších pak záleží na jejich toleranci. Obecně se tyto metody nesmí používat, má-li nemocný pacient mramorovanou kůži, studené končetiny a při jeho dyskomfortu.

Raději buďte nespolečenští

Jste-li nemocní, měli byste omezit kontakt s okolím a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Raději zůstaňte doma a nešiřte onemocnění dál. Nejrizikovější je totiž úzký kontakt s kašlajícím nemocným, tj. cca do 1 metru. Virus přežívá v prostředí několik dní (v závislosti na typu povrchu, teplotě a vlhkosti) a je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky apod.).

Buďte ohleduplní. Kašlete či kýchejte do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidujte a případně využijte i roušku přes obličej, která rovněž snižuje riziko nakažení okolí.

Malí přenašeči

Malé děti jsou největšími přenašeči chřipky. Mezi dětmi bývá zpočátku nemocnost nejvyšší, zvláště mezi mladšími školáky. Pokud vaše dítě onemocní, myslete nejen na jeho léčbu, ale zvyšte preventivní opatření i u sebe. Nemocné děti totiž snadno infikují zejména své vlastní rodiče či prarodiče. A u dospělých pak může mít chřipka daleko vážnější důsledky. Ačkoliv je starší část populace obvykle poslední cílovou skupinou chřipky, riziko vzniku následných komplikací je u nich mnohem vyšší.

Prevence je základ

Při chřipce má zásadní roli prevence. Chcete-li chřipce předcházet a snížit riziko nákazy, udělejte ve svém životě pár změn. Důležitá je správná životospráva, dostatečný pobyt venku, otužování, saunování, dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (přírodní antivirotikum), čerstvé citrusy, kysané zelí, salát, špenát či brokolici.

V době epidemie chřipky pak zvyšte svou hygienu, myjte si často ruce, nemněte si oči a obličej a často větrejte. Pokud to jde, omezte i návštěvy kin nebo divadel a nepobývejte v zakouřených místnostech, nabádá Michal Lazák.

Specifickou prevencí chřipky je očkování. Je pro vás vhodné zejména, jste-li starší 65 let nebo trpíte nějakým chronicky onemocněním, popř. pro ty z vás, kteří jsou ve své profesi vystaveni většímu riziku infekce (tzn. zdravotníci, učitelé, zaměstnanci pošt, supermarketů, cestovatelé). Očkování sice neposkytuje 100% ochranu před onemocněním, ale výrazně snižuje výskyt komplikací.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Dýňová polévka s mrkví a bramborem

35min
(2 hlasů)

Dýňové rizoto

45min
(1 hlasů)
Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat