Američtí vědci přišli zřejmě na to, proč ženy onemocní astmatem dvakrát častěji než muži. Může za to fakt, že mají nízkou hladinu testosteronu v krvi. Ten přitom chrání před rozvojem onemocnění tím, že blokuje jisté imunitní buňky v produkci bílkovin zvyšujících zahlenění a záněty dýchacích cest.
„Náš objev by mohl přispět k vývoji nové léčby pro ženy s astmatem. Testosteron má zřejmě mnoho dalších účinků, aby mohl být jednoduše použit jako lék, ale léčba založená na tomto hormonu se vyvíjí a mohly by z ní více těžit ženy,“ míní doktor Dawn Newcomb z University of Vanderbilt v Nashville.
Studie také vysvětluje, proč chlapci mají častěji než dívky astma jen před pubertou. Během ní se začne produkovat velké množství testosteronu v jejich těle a chrání je před rozvojem tohoto onemocnění, zatímco dívky produkující estrogen začnou být k onemocnění naopak mnohem náchylnější. Také ženy posilující a sportující několikrát týdně jsou chráněny před astmatem více zřejmě proto, že mají vyšší hladinu mužského pohlavního hormonu v krvi.
Testosteron tlumí činnost přirozených lymfoidních buněk 2, zatímco estrogen je podporuje v činnosti. Tyto buňky přitom stojí za rozvojem astmatu.
Bez astmatu, ale paličatí
Testosteron ovlivňuje ovšem nejen fyzické zdraví člověka. Jak to vypadá, může často i za některé rysy osobnosti. Například vědci z Kalifornie tvrdí, že přišli na to, proč jsou někteří muži tak paličatí a odmítají přiznat svou chybu, i když je naprosto evidentní, že se mýlí. Třebaže pro jejich omyl existují jasné důkazy, tvrdě si stojí za svým. A může za to právě mužský pohlavní hormon. Čím více ho muž v těle má, tím více hrozí, že si bude stát paličatě za svým.
Paličatost a přesvědčení o své neomylnosti souvisí s účinky testosteronu na mozek. Ten činí blesková rozhodnutí a testosteron také brzdí procesy mentální kontroly vlastních úsudků a posiluje naopak přesvědčení o vlastní neomylnosti.
„Co jsme zjistili, je, že testosteron podporuje bleskové úsudky bez rozmýšlení u věcí náročných na přemýšlení, v nichž jsou intuitivní přesvědčení obvykle nesprávná. Testosteron brzdí procesy mentální kontroly vlastní práce a zvyšuje intuitivní pocit, že má rozhodně pravdu,“ vysvětluje profesor Colin Camerer z Kalifornského technologického institutu.
Sledujte nás na sociálních sítích: