Gregor Johann Mendel věřil, že pohlavní buňky se mísí náhodně. Podle zákonů o dominanci genů ale lze z této náhodné směsi předpovědět vlastnosti potomků vzniklých tímto mísením. Jenže slavný přírodovědec působící v Brně se zřejmě trochu mýlil.
Stejně tak se mýlili jeho následovníci, kteří dosud věřili, že vajíčko je při oplození pasivní a jsou to aktivní spermie, které mezi sebou bojují o úspěch při oplození. Jenže vajíčko je vybíravé a zřejmě ono samo rozhoduje, kterou ze spermií, jež dorazí až k němu, vpustí do své cytoplazmy.
Diskriminace spermií?
Podle vědců ze státu Washington vajíčko prý umí poznat, která spermie nese dobré geny a která špatné. A umí vpustit dovnitř tu nejlepší, zatímco ty, které se mu jeví jako nevhodné, přes jeho buněčnou stěnu neproniknou.
Ve skutečnosti jsou pasivní spermie, třebaže zběsile mlátí bičíkem a špičkou se tlačí do vajíčka.
Profesor Joe Nadeau ze Seattlu prokázal, že vajíčka tvoří pravděpodobněji dvojice s určitým typem spermií a že jiné diskriminují.
Vadné geny nebrat
V pokusu s mutantním genem pro rakovinu varlat zjistil, že zatímco podle Mendelových zákonů genetiky o náhodném křížení gamet by mělo být nositeli tohoto genu pětasedmdesát procent potomků, ve skutečnosti bylo jen sedmadvacet procent. A tvrdí, že vajíčko umí poznávat vadné geny a takové spermie diskriminovat.
Ačkoli se neví, jakým mechanismem to vajíčka dělají, profesor Nadeau je přesvědčen, že rozhodně nejsou při oplození pasivní.
„Byli jsme zaslepeni našimi předsudky. Tohle ale vytváří zcela nový způsob uvažování o oplození s velmi odlišnými důsledky celého procesu oplození,“ tvrdí doktor Nadeau.
Sledujte nás na sociálních sítích: