Chraňte svůj mozek před zapomínáním. Pomůže i trénink

Paměť občas zradí každého z nás. Máte to slovo na jazyku, ale ne a ne si na něj vzpomenout. Sedíte na obědě, a najednou volá kolega, že jste měli domluvenou pracovní schůzku. A co teprve ten vyčítavý pohled doprovázený slovy: Vždyť jsme se o tom bavili včera…

Jestli se vám ale podobné situace množí a opakují, pak vězte, že by s tím chtělo začít něco dělat. Dokud ještě máte moc svůj mozek a paměť ovlivnit. Jak posilovat a trénovat jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle?

Chce to trénink

Mozek je potřeba, stejně jako svaly, neustále trénovat. Schopnost regenerace mozkových buněk je nízká, vlivem stárnutí odumírají a spoje mezi nimi se přerušují. Proto je žádoucí tyto spoje neustále obnovovat a „cvičit“. Podle odborníka na fytoterapii Jiřího Pantůčka je dobré například chodit nakupovat bez seznamu, učit se nová slovíčka, luštit křížovky a hlavolamy nebo naučit se nazpaměť telefonní čísla přátel.

Co na talíři...

Základní stavební látkou spojů mezi nervovými buňkami je cholin. Ten obsahují některé potraviny, takže zlepšit kognitivní funkce mozku můžete i stravou. Cholin ve zvýšené míře najdete ve vaječných žloutcích, játrech, luštěninách či burských oříšcích.

Když pomáhá příroda

Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků v boji proti zapomínání je určitě jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba. Blahodárné účinky jinanu na mozkovou tkáň byly prokázány i mnoha klinickými studiemi. „Jinan tlumí projevy senility tím, že aktivuje v červených krvinkách enzym, který zlepšuje přenos vzruchů mezi nervovými buňkami,“ říká Jiří Pantůček. „Zároveň přispívá k normální cirkulaci krve v těle, podporuje žilní tonus a elasticitu cév. Můžete jej užívat ve formě tobolek, sirupu i tinktur, záleží na každém, který způsob preferuje. Důležité ale je, aby byl přípravek vyráběn ze standardizovaných extraktů, jen tak může být jeho účinek plnohodnotný,“ upozorňuje fytoterapeut.

Neseďte doma

Je to to nejjednodušší, co pro sebe můžete udělat. Ne nadarmo se říká, že zdravá životospráva je základem všeho. I fyzické cvičení má totiž pozitivní vliv na duševní výkonnost, neboť zvyšuje prokrvení mozkové tkáně.

Také dbejte na vyváženou skladbu jídelníčku, užívejte kvalitní oleje a omega 3 mastné kyseliny. To vše zpomalí proces stárnutí a nedovolí, aby se rozvinuly zdravotní problémy.

Správný relax

Nezapomeňte také odpočívat a naučit se mozek občas i vypínat. Ono totiž zapomínání je vlastně i jakousi obranou mozku vůči nezměrnému množství informací a podnětů, které se na něj během dne řítí. Pravidelně si doma udělejte čas jen pro sebe – zapalte si svíčku, pusťte příjemnou hudbu a relaxujte. Nebo zkuste jógu, která učí vyprázdnit mysl a věnovat se jen přítomnému okamžiku. A samozřejmě věnujte dostatek času i ozdravujícímu spánku.

Kdy k lékaři?

Pokud máte pocit, že vaše zapomínání již začíná být za hranicí humorných situací a skutečně vám komplikuje život, běžte k lékaři. Zvlášť pokud máte v rodině genetické zatížení Alzheimerovou nemocí. Člověk by se měl podle Jiřího Pantůčka naučit sledovat signály svého těla a reagovat na ně. Pokud začnete s nemocí bojovat včas, její projevy se dají mírnit.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Mexické carnitas

2h a 30min
(1 hlasů)

Vegetariánský wrap s cizrnou

20min
(1 hlasů)
Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
199 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat