Mezi nejstarší léky na horečku a ředění krve patří vrbová kůra. Obsahuje kyselinu salicylovou, která má však také prokazatelně protirakovinné účinky. Podle vědců z Hong Kongu denní příjem této látky souvisí se snížením rizika rakoviny žaludku, jater či hltanu až o polovinu.
Ve své studii autoři prokázali, že denní podávání kyseliny salicylové souvisí se snížením rizika pěti typů rakoviny trávicího traktu až o sedmačtyřicet procent. Jde především o nádorová onemocnění žaludku, jater, hltanu, slinivky a tlustého střeva.
„Výsledky našeho výzkumu představují podstatné snížení rizika jedněch z nejrozšířenějších typů rakoviny,“ tvrdí autor studie profesor Kelvin Tsoi.
Ten přitom zkoumal vliv užívání léků obsahujících kyselinu salicylovou – Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin apod. – na snížení rizika rakoviny. Sledované osoby užívaly denně 75 miligramů účinné látky.
Červený zázrak
Vrbová kůra není jediným přírodním pomocníkem v prevenci proti některým typům rakoviny, který se v poslední době ukázal ve vědeckých studiích jako účinný. Nedávný kanadský výzkum objevil tyto vlastnosti také u červené cibule.
Ačkoli i obyčejná žlutá cibule obsahuje kvercetin působící silně protirakovinně, červená cibule je navíc bohatým zdrojem barviv antokyanů, které jsou účinnými antioxidanty a brání šíření nádorových buněk tělem. Červená cibule může pomoci v boji proti rakovině a její častá konzumace může snížit riziko nádorového onemocnění.
Flavonoid kvercetin vyvolává scvrknutí nádoru, zatímco antokyany zase brání šíření nádorových buněk do těla. Tvrdí to doktor Abdulmonem Murayyan z University of Guelph.
„Zjistili jsme, že cibule je úžasným prostředkem pro zabíjení nádorových buněk. Aktivuje dráhy, které podporují nádorové buňky k vyvolání buněčné smrti. Podporuje nevyhovující prostředí pro nádorové buňky a narušuje komunikaci mezi nádorovými buňkami, což zpomaluje růst nádoru,“ tvrdí doktor Murayyan.
Sledujte nás na sociálních sítích: