Deprese je velmi vážné onemocnění, protože podlomená psychika negativně ovlivňuje také fyzickou stránku člověka. U mužů deprese zvyšuje riziko předčasného úmrtí až třikrát, zatímco u ženy je vyšší o více než padesát procent. Psychologické onemocnění oslabuje imunitní systém a souvisí s rozvojem celé škály onemocnění zkracujících život.
Deprese také negativně ovlivňuje chování a souvisí s negativními návyky a zlozvyky. Depresivní jedinci se stravují tučnou a nezdravou potravou, častěji kouří a konzumují alkohol. Navíc se při tomto onemocnění zvyšuje hladina stresových hormonů v těle, které oslabují imunitu a při dlouhodobém působení zvyšují riziko rakoviny.
„Pro některé jedince představuje deprese velmi vážné onemocnění. Je důležité ho léčit včas a dbát na prevenci jeho návratu,“ tvrdí psychiatr Stephen Gilman z Marylandu, který prokázal, že pacienti s depresí umírají třikrát častěji.
Pozor na choroby srdce
Že deprese není jen záležitostí mysli, ale také těla, dokazují i další výzkumy. Ovšem nedávná studie ukázala i zajímavý opačný jev, že některá onemocnění přímo ovlivňují vznik deprese. Například některé choroby srdce a cév.
Nezdravé srdce a cévy se projevují navenek různě. U mužů třeba poruchou erekce, u obou pohlaví depresemi. Poškozené vlásečnice nedodávají do mozku kyslík v takové míře, jak vyžaduje normální stav. A následkem toho se mění množství nervových přenašečů na synapsích, takže se rozvíjí deprese.
„Poškození vlásečnic vlivem nezdravé stravy zvyšuje riziko depresí o osmapadesát procent,“ tvrdí vědci z Nizozemska.
Poprvé se tak podařilo prokázat, že nerovnováha v nervových přenašečích souvisí s nedostatečným zásobením mozku kyslíkem.
„Můžete si představit, že tohle povede k depresivní náladě. Když se něco pokazí s vlásečnicemi, tkáň pak není šťastná. Vysoký krevní tlak a diabetes jsou nepřítelem oběhu krve ve vlásečnicích,“ tvrdí autorka doktorka Miranda Schram.
Sledujte nás na sociálních sítích: