Molekuly obsažené v černém a zeleném čaji podporují růst a rozvoj blahodárně působících bakterií ve střevech. Urychlují také metabolismus a oběma mechanismy přispívají k udržování normální postavy. Oba nápoje ale musejí být konzumovány bez mléka a cukru, jinak o svůj pozitivní účinek přicházejí.
Zelený i černý čaj omezují růst těch bakterií, které ve střevech podporují vstřebávání tuků do krve. Pravidelné popíjení obou nápojů a zvláště pak na snídani působí jako nízkotučná dieta.
„Milovníci čaje mají další důvod, proč ho pít,“ tvrdí jeden z autorů výzkumu doktor Čao-pching Li (Zhaoping Li) z University of California v Los Angeles.
Přitom zelený čaj působí blahodárně především v organismu samotném, protože se jeho polyfenoly vstřebávají do krve. Ale černý čaj spíš působí na střevní mikroflóru, protože jeho polyfenoly se do krve vstřebávají těžko. Jenže podporou prospěšných bakterií ve střevech působí pozitivně rovněž.
„Bylo známo, že polyfenoly ze zeleného čaj jsou účinnější a nabízejí více zdravotních účinků než polyfenoly z černého čaje, protože ty ze zeleného se lépe vstřebávají do krve a tkání. Naše nové objevy naznačují, že černý čaj prostřednictvím specifických mechanismů ve střevní mikroflóře může také přispívat k dobrému zdraví a hubnutí u lidí,“ uvedla hlavní autorka výzkumu profesorka Susanne Henning.
Další prebiotické pochoutky
Jako prebiotika ovšem nepůsobí pouze černý a zelený čaj. Svému tělu můžete dodat i další potraviny, které podporují zdravé střevní bakterie. Například ty následující!
Banány
Našemu zažívání prospívají obecně, především pokud vás trápí průjmy. A pomáhají i udržovat zdravou střevní mikroflóru. Dopřávejte si banán klidně každý den (pokud si hlídáte kalorie, sáhněte po těch méně zralých).
Jablka
Tradiční české ovoce se pomalu vrací na výsluní, odkud ho na nějakou dobu vystrnadily nejrůznější exotické plody. Ukazuje se totiž, že našemu zdraví prospívá víc, než bychom si mysleli. Naše střeva nevyjímaje.
Luštěniny
Nejen vysoký obsah vlákniny stojí za jejich blahodárným vlivem na naše střeva. Také pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru. A co víc, hledáte-li ideálního spojence pro hubnutí, nemusíte se už dál rozhlížet.
Česnek
Ideálně byste si ho měli dopřát čas od času syrový, aby z něho váš organismus získal co nejvíc. Sice se vám „odmění“ typickým odérem, ale pozitiva česneku tuto skutečnost vyváží.
Cibule
Podobně jako česnek obsahuje poměrně vysokou hladinu prebiotik. A dobrá zpráva navíc? V cibuli zůstane spousta prospěšných látek i poté, co ji tepelně upravíte!
Sledujte nás na sociálních sítích: