Řada žen i mužů v touze po štíhlé postavě vsadí na nepromyšlené diety a pak se nestačí divit. I když jsou kila nějakým způsobem dolů, tukové polštářky ne a ne mizet. To proto, že se jejich organismus raději rychle zbavuje energeticky náročnějších svalů. Že to není nic prospěšného, není třeba zdůrazňovat.
Jak se „hubnutí“ svalů vyhnout a co dělat, abychom se zbavili nepěkných špíčků?
Kalorický propad? To radši ne…
Spousta „zaručených“ diet je založena na radikálním snížení počtu kalorií, takže jejich energetický příjem nepokryje prakticky ani bazální potřeby těla. Jejich vyznavači si tím úplně „rozhodí“ metabolismus. Tělo se (zjednodušeně řečeno) v panice přepne na nouzový režim a rychle se zbaví svalů, protože na ty je přece jen potřeba energie, jíž se mu momentálně nedostává.
Samozřejmě, že hubnutí jde ruku v ruce se snížením kalorického příjmu, ale s rozumem. Na internetu najdete řadu tabulek, jež vám podle výšky, hmotnosti či zaměstnání a míry pohybu vypočítají, kolik kalorií byste měli přijmout minimálně. Toho se držte!
Nezapomínat na proteiny
Při hubnutí nejde jen o to, kolik toho sníte, ale také co si nakládáte na talíř. Není třeba si nic nalhávat – nikdo nemůže přežít jen na salátu, je nutné dodat tělu živiny z celého spektra. A také bílkoviny, jež jsou pro stavbu svalů potřebné. Pokud jich máte nedostatek, nemá tělo z čeho brát a svalů se raději zbaví.
A kde že kvalitní bílkoviny najdete? Tak například ve vajíčkách, libovém mase, mléčných výrobcích, ale také v luštěninách.
Správný druh pohybu
Ať se nám to líbí nebo ne, pohyb k hubnutí prostě patří. Jenže jaký sport zvolit? Většina lidí sází na kardio, ovšem to našim svalům samo o sobě nestačí. Chce to tedy zařadit do rozvrhu i nějaké to posilování! Zapomeňte na všechny ty strašáky, kteří vás vždycky přesvědčovali, že po posilování budete vypadat jako kulturisti (to byste museli cvičit na úplně jiném levelu). Pamatujte, že svaly pomáhají hubnutí, protože spotřebují více kalorií. A tak není od věci si je hýčkat!
Pořádné lenošení v peřinách
Stále více odborníků upozorňuje na to, že pro hubnutí je klíčový spánek. A to onen osmihodinový a ideálně ničím nerušený. Proč? Když svému tělu nedopřejeme dostatek spánku, narušíme hormonální hladinu organismu – především se zvýší množství kortizolu, tedy stresového hormonu.
Co to znamená v praxi? Že budeme vyčerpaní, nebudeme mít takovou motivaci (o sílách nemluvě) cvičit či posilovat, tělo nebude chtít udržovat svaly a k tomu ještě prudce stoupne naše chuť na nezdravé a sladké potraviny, které se na výživě svalů také nepodílejí (zato tukové polštářky vyživují dostatečně).
Sledujte nás na sociálních sítích: