Nejen pracovní stoly, klávesnice, telefony a kopírky v kancelářích jsou z hlediska výskytu bakterií horší než toaletní prkýnka na veřejných záchodech. Semeništěm fekálních bakterií je také nádobí v kancelářských kuchyňkách. Podle vědců z Arizony škodlivé choroboplodné zárodky obsahuje sto procent hrníčků, v nichž si zaměstnanci připravují kávu či čaj.
Na vině jsou především mycí houbičky, hadry a utěrky.
Semeniště bakterií
Právě mycí pomůcky jsou líhní bakterií. Zaměstnanci si totiž nemyjí dostatečně ruce po použití toalety a činit by tak měli při každém odchodu od pracovního stolu, který je líhní bakterií rovněž.
Znečištěnýma rukama sahají na mycí houby a utěrky, v nichž se bakterie pomnožují. Když s nimi pak člověk „umyje“ a utře svůj hrnek, doslova ho inokuluje kulturou bakterií – podle arizonských vědců sto procent mycích pomůcek z kancelářské kuchyňky obsahuje fekální bakterie – a ty pak vypije.
Mytí ruku je základ
„Koliformní (fekální) bakterie byly přítomny na dvaceti procentech hrníčků na kávu před použitím houby a na sto procentech šálků po umytí houbou. A dvacet procent hrnků po umytí houbou obsahovalo také nebezpečnou E. coli,“ tvrdí mikrobiolog doktor Charles Gerba z University of Arizona.
Řešení? Vyměňovat houbičku téměř denně – což ale není moc ekologické – nebo si jednoduše nosit svou a hrnek vždy mýt jen jí. Řešením je také opláchnutí hrnku (těsně před použitím) vařící vodou. A hlavně, před každým dotekem houby a hrnku si řádně umýt ruce mýdlem a teplou vodou.
„Bohužel zaměstnanci si nemyjí ruce často ani po použití toalety,“ dodává profesor Gerba.
Sledujte nás na sociálních sítích: