Jakákoli dieta je nezdravá a vážně ohrožuje člověka na životě. Dieta totiž znamená dočasné omezení energetického příjmu potravou či dočasnou změnu životního stylu. Po jejím skončení u většiny lidí dochází k návratu k původnímu životnímu stylu a obnovení nadměrných tukových zásob na těle. Říká se tomu jojo efekt a podle Americké kardiologické asociace působí zhoubně na oběhovou soustavu a zvyšuje riziko infarktu.
Ideální pro každého člověka je udržovat si po většinu života stabilní tělesnou váhu. A když už se rozhodne zhubnout, musí trvale. Znamená to tedy nezačít držet dietu, ale navždy změnit svůj životní a především stravovací styl tak, aby se tělesná hmotnost snížila a držela na určité hodnotě po zbytek života.
Z pětadvacetiletého sledování 4 630 osob vyplývá, že jedinci podléhající častým změnám tělesné váhy – jojo efektu následkem střídání diet a nezdravého životního stylu – mají mnohem častěji vysoký krevní tlak, který poškozuje srdce a cévy a zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.
„Výsledky této studie poskytují důkazy, že se musíme snažit vytvořit takové přístupy k léčbě obézních, aby tito dosáhli normální postavy a drželi si ji po celý život,“ uvedl jeden z autorů výzkumu doktor John Booth.
Jak přelstít jojo efekt?
Kdo chce změnit životní styl a trvale zhubnout, měl by být při plánování této změny realistický. A dopřát si jednou týdně tzv. volno, kdy sní cokoli, co má rád, a na dietu a cvičení zapomene. Jednak to nijak samotnou snahu zhubnout nezhatí, ale navíc to pomůže morálně při sebeovládání a pěstování vůle po zbytek týdne. Vědci z Portugalska a Nizozemska prokázali, že lidé dopřávající si hřešící den jednou v týdnu zhubnou víc a dlouhodobě.
V experimentálním výzkumu bylo prokázáno, že osoby, které drží dietu a v neděli jim je dovoleno jíst cokoli, vydrží na dietě trvale, zhubnou více a jsou se svým životem i změnou stylu bytí spokojenější než ti, kteří drží konstantně dietu a nedopřávají si žádné oblíbené dobroty.
Účinné diety jsou pro většinu lidí, kteří jsou obézní a mají nadváhu, příliš drastické. Změna jídelníčku je stresuje a většina z nich pak u nového systému stravování nevydrží. Hřešící neděle výrazně nenaruší novou dietu, ale naopak podstatně posílí vůli u diety vydržet.
„Naše objevy dokazují, že je důležité plánovat si hédonistické momenty ve snaze dosáhnout cíle a že je dobré občas hřešit. Někdy je dobré v dlouhodobém hledisku dočasně a krátkodobě hřešit,“ tvrdí doktor Marcel Zeelenberg Tilburské univerzity v Nizozemsku.
Sledujte nás na sociálních sítích: