Malátně se ploužíte po pracovišti, všechno vám padá z ruky. Mozek ne a ne fungovat a na "nastartování" nepomáhá ani silná káva. Nepopisujeme den po proflámované noci, ale návrat z dovolené. Že by člověk měl být odpočatý a nabitý energií? To platit nemusí ani náhodou.
Proč by měl vůbec někdo mít po dvou týdnech strávených podle vlastní libosti nějaký problém s návratem do práce? Vždyť nechuť zapojit se do pracovního procesu po dovolené má leckdo z nás.
Kromě nepříjemností, jako je nemocný člen rodiny, ošklivé počasí nebo výběr špatné cestovní kanceláře, mohou nejen samotnou dovolenou, ale i návrat do práce ztížit i další okolnosti.
Změna biologického rytmu
Nemalým problémem je právě přechod z rytmu "dovolenkového" do tvrdého pracovního režimu. Velmi často při dovolené lidé pravidelně vysedávají s přáteli dlouho do noci a ráno vyspávají. A na to si často tělo rádo zvykne. Proto náhlá změna v čase usínání i vstávání vyvolá poruchu cirkadiánního rytmu řízeného z hypothalamu. Většinou jsou jedná o zkrácení rytmu, kdy postižený nejdříve nemůže usnout, a poté příliš brzo vstává s pocitem zoufalé nevyspalosti. Na tyto změny jsou lidé různě citliví, ale někteří natolik, že nejsou schopni pracovat ve směnných provozech.
Tento relativně běžný a pochopitelný problém se může ještě výrazně prohloubit při cestování letadlem (známý "jet lag") a fyzickou námahou, které nejsme uvyklí (túry na horách apod.). Modelovou ukázkou naprosto nevhodného přístupu je návrat z Chorvatska v noci s tím, že se to dospí. Málokdy se tím nějaký čas ušetří a rozvrat rytmu je dokonalý.
Nechte "dojet" dovolenou
Postup jak nevyspalosti předejít je naštěstí příjemný. Po dovolené by mělo následovat několik dnů strávených například na chalupě, kde je možné nechat dovolenou ještě chvíli "dojíždět". Organismus se tak lépe přizpůsobí tempu běžného dne a vy si tím připravíte hladký návrat do práce.
Zdroj: www.ulekare.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: