Vědci z Massachusetts poprvé v rozsáhlém experimentu provedeném mezi obyčejnými lidmi prokázali, že při hubnutí a snaze udržet si normální postavu je důležité spíš než to, co jíme, správné načasování konzumace. Naprosto nejpodstatnější je, abychom poslední jídlo snědli nejpozději dvě hodiny před odchodem do postele.
Metabolismus každého člověka je ovlivněn střídáním světla a tmy během noci. To vytváří v těle rytmiku, s jejímiž zákony se nedá moc nadělat. Krom jediného – žít v souladu s nimi.
Nevzpírejte se biorytmům
Vzpírání se biorytmům vede k obezitě a poruchám metabolismu.
„Ale rozhodně nejpodstatnějším faktorem je, aby člověk po posledním jídle počkal minimálně tři hodiny, než jde do postele,“ tvrdí vědci z Bostonu.
Sledováním několika stovek osob a jejich biorytmů se stravovacími návyky prokázali, že mezi zásobami tuku na těle a časováním konzumace existuje vztah.
„Zjistili jsme, že časování příjmu jídla souvisí s nástupem melatoninu v krvi, což je znakem biologické noci, a souvisí s vyšším množstvím tuku a vyšší hodnotou BMI, ale nesouvisí s dobou, množstvím a skladbou příjmu potravy,“ tvrdí doktor Andrew W. McHill z Brighamovy a ženské nemocnice v Bostonu.
Sovy a skřivani
Jeho tým také zjistil, že není důležité, jestli je člověk sova či skřivan, ale aby dodržoval určitou rytmiku, která se liší podle toho, v kolik hodin vstáváme a v kolik jdeme do postele.
Když člověk vstává v sedm ráno a jde do postele v jedenáct večer, měl by snídat v osm ráno, obědvat ve dvanáct v poledne, svačit mezi třetí a čtvrtou odpolední a večeřet nejpozději v osm večer.
Pokud ale vstává v deset dopoledne a do postele chodí ve dvě ráno, měl by snídat v jedenáct, obědvat ve tři odpoledne, svačit mezi šestou a sedmou večer a večeřet nejpozději v deset večer.
Sledujte nás na sociálních sítích: