Bakterie Propionibacterium freudenreichii je známá všem švýcarským výrobcům pravého ementálu. Produkuje totiž v jejich cihlách z tvarohu velká oka a mění je během zrání ve voňavou lahůdku. Tyto bakterie ale můžou působit blahodárně také na střevní mikroflóru. Podle vědců z Jižní Koreje prodlužují život a zvyšují obranyschopnost.
Prokázali to tedy u hlístic v laboratorních podmínkách, ale podle jejich názoru budou mít bakterie P. Freudenreichii stejné účinky také u člověka. Protože tato bakterie mění kyselinu mléčnou na kyselinu octovou, propionovou a oxid uhličitý. Kyseliny octová a propionová přitom prokazatelně ve střevech člověka působí blahodárně na imunitní systém.
„Je možné, že mechanismy identifikované v této studii můžou platit také u jiných živočichů včetně člověka,“ tvrdí vědci ze Soulu.
Pomoc z lednice
Než ovšem budeme moci z objevu jihokorejských vědců těžit i my lidé, ještě si budeme muset počkat. Ovšem to neznamená, že už nyní nemáme řadu prostředků, jak imunitnímu systému pomoci. Které potraviny pomohou obranyschopnost nastartovat?
Jogurty, kefíry
Kysané mléčné výrobky jsou domovem milionů „přátelských“ bakterií, které nejen pomáhají zdravému zažívání, ale také posilují imunitu. Takže si každý den dopřejte alespoň jeden jogurt, případně jiný kysaný produkt.
Černý či zelený čaj
Čaje jsou zdrojem polyfenolů, tedy rostlinných antioxidantů, jež pomáhají proti volným radikálům v těle. A jak prokázaly nedávné výzkumy, je zelený i černý čaj účinný proti některým typům virů, jež způsobují nachlazení a jiné infekce.
Česnek
Tahle plodina má antibakteriální a protivirové účinky, britští vědci dokonce potvrdili, že lidé, kteří užívají dlouhodobě a pravidelně doplňky stravy z česneku, mají až o 60 % nižší pravděpodobnost, že onemocní virózou či nachlazením ve srovnání s lidmi, kteří česnek nekonzumují. Mimochodem, nejúčinnější je česnek čerstvý, ale kvůli jeho výraznému aroma je užívání doplňků stravy pro řadu z nás schůdnější…
Oranžová zelenina
Mrkev, dýně, sladké brambory, oranžové papriky a další zástupci zeleniny této barvy jsou bohaté na beta karoten, který důležitý pro produkci vitaminu A – a ten zas pro naši imunitu. Navíc přispívá ke zdraví a kráse pokožky takže je o důvod víc konzumovat této zeleniny co nejvíce.
Sledujte nás na sociálních sítích: