Evropští vědci udělali velikou radost producentům kávy a čaje. Přišli s tvrzením, že kofein není vůbec škodlivý tak, jak se dříve uvádělo. Je to prý pro tělo neškodný alkaloid, který příznivě stimuluje nervovou soustavu a to nejen tím, že ji nabuzuje, ale prospívá prý i paměti.
Vypít denně 400 miligramů kofeinu s kávou či čajem je prý bezpečné. Tvrdí autoři, kteří pracovali v minulosti také pro Evropský úřad pro bezpečnost potravin.
„Bohužel s kofeinem se pojí obrovské množství mýtů a nepřesných informací. Realita je taková, že lidé, kteří vyřadí ze své stravy kávu a čaj, mohou přijít o řadu blahodárných látek, které tyto nápoje obsahují. Ideálním způsobem konzumace kofeinu je čaj, protože ho obsahuje asi polovinu co káva, ale má v sobě také obrovské množství dalších blahodárně působících látek především ze skupiny antioxidantů,“ tvrdí doktorka Carrie Ruxton v rozhovoru pro deník The Mail.
Podle ní rozsáhlá revize sedmi set studií prokázala, že kofein ve střídmém množství nijak neškodí. Střídmým množstvím se myslí osm šálků čaje nebo čtyři šálky kávy denně, což představuje asi čtyři sta miligramů kofeinu.
Kdy si ji dopřát?
Začínáte šálkem kávy svůj den? Pak podle jistého výzkumu neděláte dobře. Kofein sice dokáže ovlivnit vnitřní hodiny a podpořit pozornost, jenže musí přijít do systému ve správný čas. Když jej člověk vypije brzy ráno, sice se probudí, protože tzv. nakopnutí zajistí náhlá sekrece adrenalinu a kortizolu, k níž po vypití kávy dojde, ale pak se rychle dostaví zásadní útlum. Člověk je tak vystresovaný a většinou hltá další a další šálek.
Když se člověk probudí a vstane z postele, tělo vyloučí do krve kortizol i bez kávy. A tato zvýšená hladina vydrží ještě hodinu po probuzení. Podle biorytmů dosahuje hladina kortizolu svého maxima asi v osm či devět hodin dopoledne.
Podle neurologa Stevena Millera je pití kávy hned ráno kontraproduktivní. Protože tělo už má vlastní kortizol, a tudíž přestane časem na kofein reagovat.
„Když pijeme kofein v době, kdy má tělo nejvyšší hladinu kortizolu v krvi, není to dobré. Produkce kortizolu silně souvisí s úrovní bdělosti a maxima během čtyřiadvacetihodinového rytmu dosahuje právě mezi osmou a devátou hodinou dopolední. Zásadní pro správnou účinnost drog (léčivých látek) – jíž je i kofein – je dávkování ve chvíli, kdy je tělo potřebuje. Když pijete kávu v době, kdy má tělo hodně kortizolu, účinek kofeinu se nedostaví,“ vysvětluje doktor Steven Miller z Uniformed Services University of the Health Sciences v Marylandu.
Sledujte nás na sociálních sítích: