Australští vědci varují fitness fanatiky, aby cvičení nepřeháněli. Někteří se doslova sebepoškozují a můžou si přivodit smrtelné selhání ledvin. Při extrémním přemáhání na spinningu či při kruhovém tréninku totiž svalové buňky otečou a prasknou a vypustí tak do krve škodlivé bílkoviny, které způsobí poškození ledvin. A to tak vážné, že řada případů končí smrtí.
Jen v Brisbane takových případů zaznamenali čtyřicet v posledních deseti letech. Vždy šlo o extrémní přepínání sil.
Cvičením vyvolaná rhabdomyolýza znamená poškození svalových buněk, které uvolní svůj obsah do plazmy. Při rozsáhlém poškození svalů může dojít k závažnému zvýšení svalových enzymů v krvi, které je provázeno iontovou nerovnováhou a akutním selháním ledvin.
„Jen v Brisbane jsme případů úmrtí na rhabdomyolýzu následkem přepínání při spinningu zaznamenali čtyřicet ročně. Je to nárůst o sedm set procent za posledních deset let,“ tvrdí doktor Rob Eley z University of Queensland.
Prevencí rhabdomyolýzy vyvolané cvičením je pití dostatečného množství vody při cvičení, snížení teploty v posilovně, dobré větrání a především nepřemáhání se do extrému.
Extrémy škodí i střevům
Ledviny nejsou jediným orgánem, který při extrémním přepětí sil v posilovně apod. trpí. Podle nedávné studie takový trénink neprospívá ani našim střevům. Ačkoli je cvičení zdravé a pro člověka nezbytné, může jako vše ostatní v nadbytku škodit. Norští vědci prokázali, že narušuje stabilitu střevní mikroflóry a to zase může vést k rozvoji diabetu, obezitě a taky rakovině.
Pokud člověk zvýší svůj fitness režim na extrémní míru a začne mít zažívací potíže, měl by se zamyslet. Právě nerovnováha ve střevech ho upozorňuje na problémy. Jednak došlo k narušení mikroflóry, ale také se zhoršila ochranná bariéra ve střevech, takže se do těla vstřebávají nebezpečné látky.
K podobnému narušení mikroflóry dochází také při extrémním tréninku vrcholových sportovců a výcviku armádních složek. Není žádnou novinkou, že atleti a vojáci nepatří zrovna k nejzdravějším příkladům a jejich intenzivní cvičení zdraví poškozuje.
Vědci z Norska ale možná přišli na jeden z mechanismů oslabení zdraví lidí, kteří cvičení a pohyb přehánějí. Ti pak můžou trpět také syndromem dráždivého tračníku, diabetem, vysokým krevním tlakem, depresí, obezitou, astmatem, kolitidou a rakovinou tlustého střeva.
„Naše výzkumy naznačují, že střevní mikrobiota může být jedním z faktorů ovlivňujících reakci na vážný fyziologický stres,“ tvrdí autoři z Norska.
Sledujte nás na sociálních sítích: