Ačkoli se Česká republika stále potýká s chřipkovou epidemií, nic nebrání tomu prospět svému zdraví a připravit svůj organismus v plné síle na nadcházející jaro. Je známo, že celkový stav těla nejlépe podpoří především zdravý životní styl. Málokdo však dnes najde motivaci dodržovat obecné principy zdravého života.
Zkuste některé z následujících 13 tipů!
1. Zapojte urychlovače metabolismu
Pro zdravý životní styl je důležitá správná látková přeměna. Tato schopnost těla však s rostoucím věkem klesá. Proto je vhodné jít jí naproti a zapojit metody nebo potraviny, které metabolismus urychlí. Aby tělo správně trávilo a spalovalo kalorie, platí tu zejména jíst pravidelně každé 2 až 3 hodiny. Rovněž se vyplatí cvičit alespoň dvakrát týdně ve stále stejném tempu. Z potravin zlepšují metabolismus vejce, chia semínka, skořice, bobule, zázvor, avokádo či syrovátka.
2. Užívejte probiotika
Kvalita trávení je rovněž spolehlivým ukazatelem našeho zdraví. K zachování správné funkce trávicí soustavy umí posloužit probiotika. Ta obsahují ty „správné“ bakterie, jako je lactobacilus nebo bifidobakterie, které udržují střevní mikroflóru v přirozeném stavu. Probiotické vlastnosti má například acidofilní mléko, kefír, jogurty nebo plísňové sýry.
3. Věnujte se vodě
Podle průzkumu společnosti Median vypijeme v průběhu dne průměrně 1,5 litru tekutin. Pro zachování zdraví bychom však měli vypít alespoň 2,5 litru, na jaře a v létě pak ještě o něco více. Nedostatečný přísun tekutin je podle Světové zdravotnické organizace dokonce příčinou 6 % všech onemocnění. Základem pitného režimu je čistá voda, která v těle udržuje energii a soustředěnost, zároveň čistí vnitřní systém, nastartuje metabolismus a vyplaví toxiny. Každé ráno je vhodné vypít sklenici vody o pokojové teplotě, ideálně s čerstvým citrónem nebo limetou.
4. Vyhněte se energy drinkům
Energetické nápoje obsahují až pětkrát více kofeinu než káva, ovšem na rozdíl od ní mají nepříjemné vedlejší účinky, jako je nervozita, iracionalita a zvýšený srdeční rytmus. Zároveň v sobě často mají vysoké množství taurinu, který stimuluje centrální nervovou soustavu, a až 50 gramů cukru. To odpovídá zhruba 13 čajovým lžičkám, což zvyšuje hladinu cukru v krvi. O prospěšnosti našemu zdraví tedy ve výsledku nemůže být řeč.
5. Vstupte do sauny či kryokomory
Ať už působením velkého tepla v sauně, anebo naopak extrémního chladu v kryokomoře, při obou těchto wellness procedurách se tělo regeneruje. Finská sauna uvolňuje dýchací cesty, které po zimě bývají namožené, detoxikuje organismus, podporuje kardiovaskulární systém, posiluje imunitu a působí preventivně proti alergiím, jež se s příchodem jara začínají hlásit o slovo. Příznivé účinky má i kryokomora. „Extrémní chlad je pro lidský organismus šokem, jemuž se brání vylučováním látek, jako jsou kortikoidy, adrenalin, noradrenalin či endorfiny. Ty jsou zdraví velmi prospěšné, mají protizánětlivé účinky a navozují pocit tělesné síly i duševní pohody,“ vysvětlil Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu Moravia.
6. Při únavě sportujte
Pokud se po zimě cítíte unavení a vyčerpaní, doporučuje se i další varianta, jak únavu překonat. Ačkoliv se cvičení jeví jako poslední věc, které se chcete na konci náročného pracovního dne věnovat, opak je pravdou. Podle studie publikované v magazínu Medicine and Science in Sports and Exercise již půlhodinová fyzická činnost dodá organismu energii. Cvičením se totiž do těla nasává kyslík, jenž probouzí veškeré tělesné systémy k aktivitě.
7. Jezte denně tři ořechy
Vlašské ořechy jsou nejzdravější z rodiny ořechů, protože obsahují antioxidanty, které umějí nejlépe bojovat proti chorobám a stárnutí. Vyplývá to z výzkumu americké University od Scranton. Konzumace pouhých tří vlašských ořechů denně přitom stačí k tomu, abyste z nich získali veškeré výhody pro své zdraví.
8. Před spaním meditujte
Kvalitní odpočinek, jenž je pro zdraví těla nezbytný, nenačerpáte, pokud před usnutím nezklidníte mysl. Náročný den, který je za vámi, anebo vás teprve čeká, dokáže způsobit bezesné noci. Předtím, než zamhouříte oči, věnujte 5 minut meditaci. Ta vám pomůže postupně snížit stres, zjemnit myšlenky a podpořit vaši produktivitu pro následující den.
9. Sledujte televizi o hodinu méně
Studie amerického National Cancer Institute odhalila, že po dosažení věku 25 let zkrátí každá hodina, kterou strávíte sledováním televize, váš život o přibližně 20 minut. Je to dáno tím, že zatímco sledujete pořad na obrazovce, tělo déle sedí, svaly se neposilují a kalorie přibývají. To ve finále způsobuje mnohá onemocnění.
10. Smějte se alespoň dvacetkrát denně
Smích dokáže nastartovat imunitní systém, snižuje stresové hormony a stimuluje T-lymfocyty, které jsou důležitou součástí obranyschopnosti organismu a bojují proti rakovině. Dospělí jedinci se však smějí průměrně jen pětkrát až patnáctkrát denně. Ideální míra smíchu je přitom dvacetkrát za den.
11. Choďte naboso
Až to jarní teploty dovolí, odložte obuv a projděte se venku holými chodidly. Dotykem s nerovnostmi se totiž stimulují akupresurní body, které ovlivňují funkci různých částí těla. Občasná chůze bosky má příznivý vliv také na psychickou stránku člověka, noha zároveň může dýchat a vzniká na ní méně kožních infekcí.
12. Načerpejte duševní zdraví hudbou
Zatímco sportováním dodáte energii tělu, poslechem hudby posílíte mozek. Studie zveřejněná v magazínu Nature Reviews Neuroscience odhalila, že jakákoliv interakce zahrnující poslech hudby zlepšuje aktivitu i zdraví mozku.
13. Provozujte „neurobik“
Je pravděpodobné, že jste tento výraz ještě neslyšeli. Odborníci spojují s termínem „neurobik“ jednoduché úkoly, které aktivují biochemické procesy v mozku, a tím osvěžují mysl. A to se s příchodem jara hodí. Vyčistěte si zuby druhou rukou, vydejte se do práce jinou cestou, vyberte si oblečení hmatem a nikoliv zrakem. U lidí s vysokou mentální schopností se totiž méně často projevují alergie a nemoci typické pro jejich věk.