Zdravá výživa dětí. Rady odborníka, jak na to!

Pediatři varují před znepokojivým nárůstem výskytu obezity u dětí a následky, které má na jejich zdraví. Příčinou je, vedle nedostatku pohybu, především nevhodná skladba jídelníčku. Tukové buňky se tvoří do 3 let, potom v organismu přetrvávají, takže obézní děti snadno přibývají na váze i v dospělosti. V životě na naše potomky číhá řada nástrah, tak proč je ještě dobrovolně posílat do bitvy s přebytečnými kily?

Pro zdravé a vyvážené stravování dětí platí podobné zásady jako v případě dospělých. Ovšem racionální motivace zpravidla selhává, děti zkrátka chtějí jíst, co jim chutná, takže čím dříve zjistí, že zdravé může být i dobré, tím lépe. „Dítě je součástí stravování celé rodiny, nejlepší je, když dospělí jdou příkladem a společně omezí solení, smažení, zvýší přísun celozrnných obilnin a zeleniny. Je třeba dětem trpělivě vysvětlovat, proč jíst zdravě – například, že jim bude chybět síla na sport, budou zase nemocní, doma, bez kamarádů a podobně. Ale určitě nevyhrožovat ani neuplácet sladkostmi když sníš papriku, dám ti čokoládu,“ radí zkušená výživová poradkyně Monika Divišová.

Přidává i další praktická doporučení: „Sledujte, co dítě jí ve škole či ve školce, zajímejte se, co mu chutná, jestli si bylo přidat. Nedovolte dětem, aby si samy braly doma jídlo nebo si jej kupovaly. Jezte společně, v klidu a pohodě. Netrvejte na tom, aby vše dojedly, když děti vidí, že rodiče jedí, budou jíst taky. V žádném případě nevytvářejte okolo jídla negativní emoce. Motivujte děti tím, že je zapojíte do přípravy a nové potraviny nabízejte s nápadem polévku podávejte v talíři s obrázkem na dně, ze zeleniny na talíři vytvořte obličej.

Důležité je hlídat, aby děti přes den nezapomínaly pít, od 3 let cca 1,5–2 litry, nejlépe neslazených nápojů (pokud už sladit, tak medem nebo jablečným 100% džusem). Také pro děti platí zásada, že snídaně je základ a jíst se má pravidelně, 5x – 6x denně.

Čeho konkrétně se podle Moniky Divišové v (nejen) dětském jídelníčku vyvarovat?

Potravin obsahujících rafinovaný bílý cukr (čokolády, oplatky, buchty, koblihy, croissanty, bábovky, müsli tyčinky, slazené nápoje, sirupy, sycené nápoje, barevné jogurty, snídaňové cereálie, slazené džusy).
Potravin obsahujících nevhodné tuky (uzeniny všeho druhu, smažená jídla, fastfood, rostlinné margaríny, tučné typy masa, sušenky, oplatky, tučné a slazené smetanové krémy).
Průmyslově zpracovaných potravin (konzervy, hotové barvené pudinky, tavené sýry, bujóny).
Potravinářských aditiv (konzervanty, barviva, ochucovadla, látky pro zvýšení trvanlivosti).
Nadměrného používání bílé mouky (bílé pečivo a těstoviny, omáčky a polévky, zahušťované bílou moukou).
Nahnilé a plesnivé zeleniny (nikdy neokrajovat, rovnou vyhodit).
Pozor na mořské plody a další alergizující potraviny (sója, laktóza, exotické ovoce, citrusy, burské ořechy, lepek), kravské mléko, které je nesnadno stravitelné.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jak mít aktivního potomka?

Naopak vhodné surovinami pro přípravu dětských jídel

Zelenina a ovoce (batáty, avokádo, mrkev, brokolice, květák, cuketa, dýně, špenát, celer, petržel, avokádo, fenykl, jablka, hrušky, broskve, banány, hrozny, meloun, švestky, borůvky, meruňky).
Tuky (olivový olej, bio máslo, omega 3 – rybí tuk – z tučných ryb nebo ve formě doplňku stravy, mleté lněné semínko).
Oříšky a semínka (do 1 roku ne, potom rozemleté vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, sezamové semínko, slunečnicové semínko, dýňové semínko, NE burské ořechy).
Sacharidy (brambory, celozrnná rýže, pohanka, jáhly, kroupy, quinoa, celozrnné těstoviny a kuskus, bulgur, neslazené instantní kaše z těchto surovin. Vločky (ovesné, pšeničné, jáhlové, pohankové).
Pečivo (nejlépe kváskový chleba bez přídavků kypřidel a ochucovadel).
Celozrnná mouka pšeničná, žitná (pro občasné pečení ovocných koláčů), rýžová mouka, amarantová mouka.
Luštěniny (od cca 18 měsíců červená čočka, později přidávat postupně další).
Mléčné výrobky (kysané mléčné produkty, kozí produkty, neslazené bílé jogurty – ne light!, Lučina, cottage sýr, žervé, ricotta, občas kvalitní tvrdý sýr).
Maso stačí dětem 1–2x týdně (bio kuřecí, krůtí, králičí, rybí), vejce v bio kvalitě.
TIP Bety: Nevíte si rady se žádostí o přídavky na děti? Nevyznáte se, kdo a za jakých podmínek má na ně nárok? Zeptejte se ZDARMA naší sociální pracovnice Vlaďky v její on-line poradně






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
200 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat