Největším omylem dneška je hubnutí pomocí čerstvě vyrobených šťáv a džusů. Spousta lidí dostala k Vánocům odšťavňovač a na Nový rok se pustila do diety, která sestává z absolutního půstu a popíjení zeleninových a ovocných šťáv. Rychlé hubnutí ale není zdravé hubnutí. Jednak člověk přichází především o svaly, ale také nakonec ještě víc přibere. Po vysazení půstu totiž návrat k původní stravě vyvolá masivní jojo efekt.
Odbornice na výživu a fitness Louise Parkerová má prý mezi klienty řadu těch, kdo se snažili hubnout pomocí šťáv a džusů vyrobených v odšťavňovači. Ona škody napáchané tímto strádáním napravuje celé měsíce.
Hladovějící tělo
Čerstvě získané šťávy jsou koncentrátem jednoduchých cukrů (i v případě zeleniny) a řady vitaminů a barviv. Jenže téměř postrádají vlákninu a také jim chybí bílkoviny. Tělo, které při takové stravě značně hladoví, dostává nárazově koncentrát fruktózy a glukózy. Kvůli chybějící vláknině se většina rychle vstřebá do krve a organismus přirozeně vyloučí inzulin.
Pokud není krevní cukr rychle spálen, míří díky inzulinu do jater, kde je z něj vyráběn tuk. Mezi jednotlivými konzumacemi džusů tělo hladoví a reaguje logicky, začne odbourávat svaly (nikoli tuky!) protože je jeho majitel nepoužívá.
Svaly versus tuk
Výsledek? Za týden žena může zhubnout až dvě a muž až čtyři kila svalů. Toto množství nabere zpět při náročném posilování nejdříve za šest týdnů. Jenže dotyčný stoupne na váhu, vidí váhový úbytek a je šťastný.
To, že nezhubl tuky, nýbrž svaly, mu nedochází. Ale jsou to svaly, které spotřebovávají při práci energii. Takže pokud se zmenší a člověk se vrátí k původní stravě, je méně „žroutů“ energie v těle a její nadbytek se ihned začne ukládat do tuků.
„Šťávy a džusy se můžou stát jedině doplňkem vyvážené stravy. Nikdy ne dietou. A pokud chce člověk zhubnout a mít štíhlou postavu, krom vyvážené stravy musí také pravidelně cvičit. A u tohoto režimu už zůstat navždy,“ vysvětluje Parkerová v rozhovoru pro deník The Mail.
Sledujte nás na sociálních sítích: