Svátky znamenají zvýšené nároky na naše zažívání. Ostatně málokdy toho spořádáme tolik jako právě během oněch několika dní od Štědrého večera do Nového roku. A tak není divu, že náš žaludek mnohdy výrazně protestuje.
Co dělat, aby všechny ty „milé“ příznaky přejedení co nejrychleji odezněly?
1. Pomozte metabolismu
Není třeba panikařit – nejste první ani poslední, kdo má po štědrovečerní hostině ještě několik dní pocit, že už v životě nevezme do úst jediné sousto. Váš metabolismus zkrátka dostal pořádně zabrat. A tak je nutné mu pomoci. V první řadě zkuste nějaký prostředek na podporu zažívání a spalování. Například mátový čaj nebo ve sklenici vody rozmíchanou lžíci jablečného octa. Pokud trpíte pocitem na zvracení, zkuste slabší zázvorový odvar. S podrážděným žaludkem pak pomůže například heřmánek, s nafouknutým bříškem fenykl.
2. Naložte si salát (ne bramborový)
V následující dny odolejte vábení další těžkých vánočních jídel (případně si jich dejte jen malé množství) a zaměřte se na to, abyste přes den snědli dostatek ovoce a zeleniny. Nejenže dodáte tělu vlákninu, která podpoří trávení, ale také řadu antioxidantů, které mu pomohou vypořádat se snáze s následky, které jste na svém organismu zanechali nezdravými potravinami (navíc v tak velkém množství).
3. Hodně pijte
Hydratace je pro tělo základ. A pro to, které bojuje s následky přejídání, je nezbytná. Kromě již zmíněných bylinkových čajů si dopřejte dostatek čisté vody (neperlivé), kterou můžete dochutit několika plátky ovoce či zeleniny (citrusy, okurka apod.). Díky vodě vyplavíte z těla toxiny a zmírníte pocit nadmutého břicha. Mimochodem, voda bude i vaším spojencem, pokud vám bude hrozit další přejídání – prostě si dejte před jídlem velkou sklenici vody a nesníte toho tolik.
4. Vyhýbejte se alkoholu
A nejen jemu, ale také kávě, silnému černému čaji nebo limonádám. Proč? Tyto nápoje totiž vašemu zažívání zrovna nesvědčí, naopak mohou přispět k podráždění žaludku, nadýmání a také k pálení žáhy.
5. Pozor na porce
Není samozřejmě nutné, abyste si o svátcích odpírali všechny ty dobroty, které k nim patří. Jen si dávejte pozor na to, kolik si nakládáte na talíř. Česká kuchyně, a ta sváteční především, je poměrně těžká, mastná, zkrátka odborníci na výživu z ní nejspíš nejsou nadšení (ale ani oni si ji jednou za rok jistě nenechají ujít). Pamatujte na to a vždy si dávejte jen menší porce. O nic tak nepřijdete, a když budete mít hlad, sáhněte spíše po zelenině či ovoci. Vaše zažívání vám bude vděčné!
Sledujte nás na sociálních sítích: