Únava je součástí lidského života. Tělo nám takto signalizuje, že si potřebuje odpočinout, zregenerovat se. Být unavený večer je přirozené. Co když se ale nadměrná únava dostavuje přes den i ve chvílích, kdy potřebujeme být nejvíce výkonní? Když potřebujeme, aby nám to v práci myslelo, nebo jsme měli dostatek sil na zvládání rodičovských povinností?
Prvním krokem je zamyslet se nad svým životním stylem. Pokud nám v životě chybí psychická pohoda, nebo trpíme dlouhodobým spánkovým deficitem, tak samotné zdravé potraviny zázrak nezařídí. Přesto nám účelně volená strava může pomoci začít se cítit lépe a vykročit tak z bludného kruhu únavy.
Nejlepší je začít problém řešit okamžitě. Zařadit do jídelníčku potraviny, které dodávají nejen energii, ale i spektrum biologicky aktivních látek, které podporují vitalitu organismu i dobrou náladu.
Vločky nad zlato
Mezi takové potraviny patří třeba ovesné vločky, které drží vyrovnanou hladinu krevího cukru a dodávají potřebnou energii postupně. Obzvláště v zimních měsících je vhodné dopřát si ke snídani teplou kaši obohacenou o nastrouhané jablko a skořici, která zahřívá organismus a působí antibakteriálně. Pro lidi, kteří ráno bojují s každou minutou, je pak vhodné večer před spaním připravit během pár minut “
kaši do skleničky”. Jak na ni? Nejpraktičtější je použít menší zavařovací sklenici s víčkem. Do třetiny nasypeme ovesné vločky, hrstku mandlí, rozinek nebo plodů goji, další třetinu tvoří jogurt a poslední třetinu mléko, které může být rostlinné. Do rána se vše propojí, nabobtná a snídaně je okamžitě k dispozici.
Další rychlou možností, jak z vloček vyrobit rychlou dobíjecí snídani, jsou koktejly. Oblíbené ingredience vložte do smoothie mixeru a během minuty snídáte. Takový koktejl je možné vzít i někam na cestu do vhodné lahvičky. Chuťově atraktivní je kombinace jemných ovesných vloček, banánu, kešu ořechů a kakaových bobů, která skvěle nastartuje organismus a zajistí i lepší náladu.
Síla z klíčků
Dalším životabudičem jsou čerstvé klíčky, konkrétně naklíčené luštěniny. V klíčku je vše, co rostlina potřebuje ke svému životu a my toho můžeme využít. Nechat si doma naklíčit fazolky mungo nebo čočku je velmi snadné a levné, zvládnou to i děti. Klíčky je pak možné přidávat do salátů, těstovin, pomazánek nebo jako přílohu k hlavnímu jídlu. Podstatné je zařadit je do jídelníčku každý den, abychom brzy cítili výsledek.
Exotičtí pomocníci
Unavený organismus dokážou povzbudit i sušené plody goji nebo moruše, které jsou nabité antioxidanty a jsou využívány v tradiční čínské medicíně právě k léčbě únavového syndromu. Seženeme je běžně v obchodech se zdravou výživou a spolu s bílým jogurtem vytvoří zdravou svačinu.
Čerstvé šťávy
Tu správnou energii do žil také mohou doplnit čerstvé zeleninovo-ovocné šťávy. Zelenina by ale vždy měla převažovat. Nejprospěšnější je odšťavňovat sezonní a lokální druhy. V zimních měsících tedy řepu, celer, mrkev, kapustu, křen, zelí, které je vhodné zjemnit šťávou z jablek, případně dosladit lžičkou medu od včelaře.
Neocenitelné bylinky
Další možností, jak podpořit vitalitu organismu, je zajistit si pravidelný přísun zelených bylinek. A nemusíte mít zahradu a nemusí být léto. Stačí Vám parapet, na kterém si během zimy můžete pěstovat třeba řeřichu. Mělká nádobka, vata, voda a semínka za pár korun, to je vše, co k tomu pořtebujete. A brzy se můžete těšit ze zeleného porostu. Řeřicha je bohatým přirozeným zdrojem vitaminu C a dalších vitaminů, minerálů či fytochemických látek. Zkuste si ji nasypat na žitný chleba s máslem. Ty nejobyčejnější věci bývají nejlepší a nejzdravější...
Ve chvíli, kdy dlouhodobě cítíme únavu, která je známkou vyčerpání organismu, nepodceňujme ji. Tělo se nám snaží říct, že buňky nedostaly s potravou dostatek živin a nemohou tak poskytovat proud čerstvé energie, kterou tolik potřebujeme ke zvládání všech povinností a radostí. Pomůže nám odpočinek, spánek, očista těla. Základem ale vždy bude strava, která našemu tělu dává, ne bere...
Recept na zimní energii do žil
Odšťavněte červenou řepu, celer, mrkev, brokolici, jablko. V případě nachlazení lze brokolici vyměnit za křen a citron. Vyrobíte si tak silnou antibakteriální šťávu.
Kamila Metzová, varilamysicka.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: