Lékaři varují před příliš pozdními těhotenstvími jednak kvůli vyššímu riziku genetických vad u dítěte, ale také kvůli komplikacím při samotné graviditě. Jenže mít dítě po pětatřicítce nemusí mít jen negativa. Takové ženy mají totiž mnohem bystřejší mozek než ty, které počnou před pětadvacátými narozeninami.
Vědci z USA prokázali, že ženy, které měly dítě až v pětadvaceti a později, umějí lépe řešit problémy v zadaných úkolech. A ty, které ho měly až po pětatřicátých narozeninách, mají lepší kognitivní myšlení a slovní paměť. Mozku ženy také prospívají dvě děti více než jedno.
Důvod? Mohou za to zřejmě těhotenské hormony. Ty působí blahodárně na ženin mozek a zlepšují jeho kognitivní funkce.
Vědci z Kalifornie přitom sledovali 830 žen před, během a po těhotenství. Jejich mozky prodělávaly změny. U žen středního věku byly výraznější a pozitivní ve vztahu ke kognitivním funkcím a paměti.
„Ačkoli se tato studie nesnaží naznačovat, že by ženy měly čekat až do pětatřiceti let, než budou mít děti, potvrzují naše objevy pozitivní vliv pozdního těhotenství na myšlení ve vyšším věku,“ tvrdí doktorka Roksana Karimová z University of Southern California.
Záleží i na muži
Jak bylo zmíněno výše, těhotenství ve vyšším věku lékaři většinou příliš nedoporučují. Navíc po pětatřicítce klesá plodnost ženy, a tak se může cesta za vysněným potomkem zkomplikovat. Navíc v tom nejsou ženy samy - často jim ve snu o potomkovi nepomáhají ani stejně staří partneři.
Když se snaží žena vyššího věku otěhotnět, málo kvalitní sperma většinou selže. Vajíčka mladé ženy podle expertů z Montrealu totiž dokážou opravit defekty v genetickém materiálu spermií. Vajíčka starších žen už s tím mají problémy, proto potřebují spermie bez defektů. Tedy ideálně sperma mladíků mezi osmnácti a pětadvaceti roky.
Doktor Michael Dahan z McGill University v Montrealu tvrdí, že pro starší ženu může být řešením mladík s velmi kvalitním spermatem. „Ideálně tak mladý, jak jen je to možné,“ říká Dahan.
Muži mají různou kvalitu spermatu. Ale i u těch nejplodnějších s věkem počet zdravých spermií v ejakulátu klesá, klesá také objem ejakulátu. S věkem totiž působí na varlata stále více negativních vlivů z okolí (ze stravy, znečištění, záření) a tyto vlivy se sčítají. Nejkvalitnější sperma mají muži na počátku pohlavní zralosti, pak už kvalita ejakulátu klesá. Kupříkladu dárcovské banky přijímají sperma jen od mužů mladších pětatřicet let.
Sledujte nás na sociálních sítích: