S výzkumy zabývajícími se zdravotními účinky různých potravin je to těžké. Mnohdy je dotují společnosti, které onu potravinu vyrábějí a jejichž zájmem je jí co nejvíce prodat. Pak výsledky často naznačují, že konzumace té poživatiny je zdraví prospěšná. Nicméně v minulosti byly také některé potraviny neprávem démonizovány. Třeba máslo a vajíčka. O obou se ví, že nezvyšují cholesterol tak, jak se soudilo. A vědci z Michiganu teď přišli s tím, že střídmá pravidelná konzumace vajec naopak snižuje riziko mrtvice, která s vysokým cholesterolem často souvisí.
Vajíčka jsou kromě tuků a cholesterolu bohatým zdrojem bílkovin, vitaminů a minerálů. U zdravého a pravidelně se pohybujícího člověka mohou být součástí vyváženého jídelníčku bez obav. Podle vědců z Ann Arbor jedno vejce denně dokonce sníží riziko mrtvice o dvanáct procent.
„Vajíčka mají samozřejmě řadu pozitivních výživových vlastností, obsahují antioxidanty, které snižují zátěž reduktivní oxidací a záněty. Jsou také zdrojem bílkovin, které souvisejí s nižším krevním tlakem,“ vysvětluje autor studie doktor Dominik Alexadner z Institutu EpidStat v Michiganu.
„Tahle systematická revize předchozích výzkumů a metaanalýza podrývají dosavadní výsledky. Dokazují totiž, že mezi konzumací vajec a onemocněním srdce není takový vztah, jak se myslelo. Naopak naznačují, že střídmá konzumace může mít blahodárný účinek na snížení rizika mrtvice,“ tvrdí doktorka Tia Rainsová.
Nápoj s nezaslouženou pověstí
Vejce ostatně nejsou jedinou démonizovanou potravinou, jejíž negativní vliv na srdce a cévy nám byl v minulosti vštěpován. Pochroumanou pověst měla v tomto ohledu dlouho i káva. Dnes se však ukazuje, že naprosto nezaslouženě. Dokazuje to například korejská studie, jež se na vztah pití kávy a kardiovaskulární zdraví blíže taměřila.
Vědci ze Soulu srovnali zdraví srdce a cév u několika tisíc mužů. Rozdělili je pak do kategorií podle konzumace kávy: vůbec nepijí kávu, méně než šálek denně, jeden až tři denně, tři až pět denně, pět a více šálků denně.
Nejlepší výsledky vyšetření oběhové soustavy s ohledem na kornatění tepen měli ti, kdo pili tři až pět šálků kávy denně. Na druhém místě byla skupina konzumující jeden až tři šálky. Nejhorší výsledky měli ti, kdo nepili kávu vůbec či jí pili víc než pět šálků denně.
„Naše studie přidává důkazy k rostoucímu počtu výzkumů naznačujících, že konzumace kávy může nepřímo úměrně souviset s rizikem kardiovaskulárního onemocnění,“ uvedl mluvčí Nemocnice Kangbuk Samsung v Soulu, kde výzkum provedli.
Sledujte nás na sociálních sítích: