Bolesti hlavy jsou výsledkem signálů mezi mozkem, cévami a okolními nervy. Během bolestí hlavy se aktivují nervy inervující krevní cévy a svaly hlavy a bolestivé signály pošlou do mozku.
Migréna
V mezimozku existuje migrénózní centrum bolesti. Migréna začíná, když hyperaktivní nervové buňky vysílají impulzy krevním cévám. Následně dochází ke konstrikci těchto cév. Tyto stažené cévy se potom dilatují a dochází v nich k uvolňování prostaglandinů, serotoninu a jiných zánětlivých látek. Tyto substance způsobují, že pulzace cév je bolestivá.
Co to způsobuje?
Tzv. akutní bolest hlavy je obvykle způsobena onemocněním, infekcí, nastuzením nebo vysokou teplotou.
Mezi další stavy, které mohou způsobit akutní bolest hlavy, patří zánět vedlejších nosních dutin, zánět hltanu a zánět středního ucha. Také po úrazu hlavy může hlava bolet nebo tato bolest může být příznakem jiného závažného stavu. Příčinou běžných případů tenzních bolestí hlavy nebo chronických neprogresivních bolestí hlavy bývá emoční stres. Tento stres mohou vyvolat problémy v rodině, s přáteli, ve škole či v práci, alkoholismus, nadužívání léků a deprese. Jinou příčinou může být námaha očí nebo zad a krku v důsledku špatného držení těla.
Bolesti hlavy mohou být také spouštěny specifickými faktory okolního prostředí, jako je kouř cigaret, vůně parfému či pach chemikálií, expozice specifickým alergenům či určitým jídlům.
Lze z bolesti hlavy vyrůst?
Bolesti hlavy opravdu mohou v některých případech s přibývajícími léty ustoupit. Z bolestí hlavy vyrostou častěji chlapci, u dívek se naopak může frekvence migrén zvýšit se změnami hormonálních hladin. Proto děvčata trpí až třikrát častěji migrénami.
Zdroj: www.ulekare.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: