Pravidelné klienty posiloven asi k návštěvě těchto zařízení nemotivuje zrovna mozek a psychické zdraví. Většina z nich je relativně mladá a touží mít především dokonalou postavu. Ačkoli se zaměřují jen na povrchní stránku posilování, prospívají také svému mozku. Možná nevědomky, nicméně zlepšují si taháním železa mozkové funkce a chrání se před demencí. Ačkoli posilování nezvýší inteligenci, může prospívat především starším osobám, u nichž už není mysl nejpružnější a kapacita paměti výrazně poklesla.
Starší lidé, kteří posilují alespoň dvakrát týdně, mají výrazně lepší mozkové funkce než jejich vrstevníci, kteří sedí doma na kanapi a sledují televizi. Vědci z Austrálie to prokázali během půlročního experimentu.
„Je to první studie prokazující pozitivní příčinný vztah mezi posilováním svalů a zlepšením mozkových funkcí u osob starších pětapadesát roků,“ tvrdí autoři z University of Sydney.
Zvedání činek a zvýšení činnosti svalů souvisí s lepším myšlením a pamětí.
„Co jsme zjistili, je to, že zlepšení kognitivních funkcí přímo souviselo s posílením svalů. Čím silnější lidé začali být, tím větší vliv to mělo na jejich mozek,“ tvrdí doktor Yorgi Mavros z University of Sydney.
A platí to, že čím náročnější cvičení svalů, tím výrazněji dojde ke změnám v mozku.
„Čím více lidí přimějeme k silovému cvičení jako je zvedání zátěží, tím budeme mít zdravější stárnoucí populaci. Klíčem nicméně je, aby to cvičení bylo časté, nejméně dvakrát týdně a ve vysoké intenzitě, aby došlo k maximálnímu posílení svalů. To má na mozek maximální účinek,“ dodává Mavros.
Pomoc z talíře
Mozku a své paměti můžete prospět také svým jídelníčkem. Třeba tím, že na něj zařadíte potraviny, jež se v nejrůznějších vědeckých studií ukázaly jako velmi slibní pomocníci. A které to jsou? Tak například:
- avokádo
- lněná semínka
- tučné ryby
- borůky
- ořechy
- kurkuma
- kokosový olej
- hořká čokoláda
- červená řepa
- brokolice
- červené maso
- listová zelenina
- zelený čaj
- banány
Sledujte nás na sociálních sítích: