Příčin bolesti zad může být mnoho. Najděte tu pravou!

Naši vzdálení předkové se pohybovali nejčastěji po všech čtyřech končetinách. Tomu byla uzpůsobena i jejích páteř. Se vzpřímením postavy najednou vznikly nové náročné požadavky na její stabilitu i funkci. Došlo k poměrně rychlé změně jejího tvaru z obloukovité na dvakrát esovitě prohnutou. Daní za tuto rychlou a náročnou změnu jsou tak časté a obtížně léčitelné bolesti zad.

Počet lidí sužovaných bolestmi zad se stále zvyšuje. Odhaduje se, že aspoň jednou za život trpí problémy s páteří nejméně 80 % lidí.Ještě výhružnější je procento popisující výskyt bolestí zad u dětí – 75 %. Bolesti zad se vyskytují dokonce ještě častěji než bolesti hlavy.

Bolest zad může být náhlá (akutní) nebo dlouhodobá (chronická). Jako akutní jsou označovány všechny případy, kdy průběh bolestí nepřesáhne dobu tří měsíců. O chronické bolesti zad se mluví tehdy, trvá-li déle než tři měsíce, nebo vyskytne-li se akutní bolest nejméně dvakrát za rok. Zdravotní i sociální význam bolestí zad je obrovský a stále se zvětšuje. Důkazem je již jen skutečnost, že jsou vůbec nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

Příčiny

Bolesti zad mají pestrou paletu příčin. Jednotlivé příčiny se navíc často navzájem kombinují. Není proto dost dobře možné vystačit s podáním jednoho léku, píchnutím do jednoho místa nebo jiným jednoduchým a účinným zákrokem.

Bolesti zad mohou vycházet ze svalového korzetu obklopujícího kostěnou páteř jako tlustá punčocha. Léčba těchto problému patří především do rukou rehabilitačních pracovníků. Obnáší pravidelné provozování speciálních cviků a odborné masáže.

Další skupinou příčin jsou obtíže vycházející z poruchy meziobratlových plotének. Nejznámější poruchou je tzv. lumbago neboli ústřel (lidově „houser“). Vyhřeznutí ploténky může zapříčinit uskřinutí nervu, který v její blízkosti probíhá. Léčba těchto stavů patři do rukou odborných lékařů – neurologů a neurochirurgů.

Třetí široká skupina příčin vychází ze samotné kostěné páteře. Postižena může být samotná struktura obratle, nebo klouby mezi jednotlivými obratli. K postižení může dojít úrazem – zlomenina obratle, posunutí obratlů – nebo dlouhodobým tzv. degenerativním procesem. Příkladem jsou výrůstky na páteři, které ji omezují v hybnosti nebo utlačují blízký nerv.

Projevy

Bolesti zad jsou nejčastěji lokalizovány jen do určitého úseku páteře – krční hrudní nebo bederní. Bolesti často vystřelují do okolí, jsou spojeny s omezením hybnosti páteře a závisejí na pohybu a námaze. Bolesti zad jsou nepříjemné, často nás však nijak zásadně neohrožují. Někdy mohou být však příznakem vážného onemocnění. Takové bolesti mají většinou určité charakteristické znaky.

Varovným příznakem jsou zejména:

- Bolesti zad v klidu a v noci – mohou být projevem zánětlivého nebo nádorového postižení.

- Bolesti zad spojené s poruchami hybnosti a citlivosti končetin nebo s poruchou

vyprazdňování – mohou být projevem vážného poškození nervů

- Bolesti zad spojené s bolestmi břicha.

- Bolesti zad spojené se zvýšenou teplotou – mohou být projevem celkového nebo místního

zánětlivého postižení.

Co dělat, když vás bolí záda?

Pro akutní zklidnění náhlých bolestí je obvykle nejúčinnější klid, úlevová poloha na lůžku a aplikace suchého tepla. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti není možné doporučit. Léčba bolesti neřeší podstatu onemocnění. Navíc každé užívání léků je spojeno s možným výskytem nežádoucích účinků.

Pokud se vyskytnou náhlé bolesti signalizující postižení míšního nervu – bolest spojená s poruchou hybnosti a citlivosti, poruchy vyprazdňování – je nutná neprodlená návštěva lékaře.

Jaká je léčba?

Lékař vám při první návštěvě nejdříve pečlivě vyšetří celou páteř. Zhodnotí její zakřivení a rozsah pohybu, pohmatem prověří napětí svalů v nejbližším okolí páteře. Dále obvykle vyšetří hybnost a citlivost Vašich končetin a základní šlachové reflexi.

U nezávažných bolestí zad se obvykle doporučuje pouze krátkodobý klid na lůžku a podávání léků proti bolesti. Ukazuje se totiž, že při pracovní neschopnosti a dlouhodobém klidu se až pětkrát zvyšuje riziko dlouhodobého přetrvávání obtíží a „útěku“ nemocného do invalidního důchodu.

Léčba se v zásadě liší u bolestí krátkodobých, které netrvají déle než jeden týden a u bolestí trvajících delší období.

U krátkodobých bolestí je vhodná úlevová poloha na lůžku, aplikace suchého tepla na bolestivé místo, podávání léků proti bolesti. Po ústupu bolestí následuje další rehabilitační péče – učení základních cviků na posílení svalového korzetu, cviky ve vodě, plavání.

U bolestí, trvajících déle než jeden týden, vám lékař provede důkladné vyšetření páteře. Zhotoví rentgenový snímek, zajistí vám neurologické vyšetření a odebere krev na průkaz případného zánětu. Dále je potom možné možno doplnit další speciální vyšetření jako je vyšetření pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI), popřípadě odběrem mozkomíšního moku tzv. lumbální punkcí.

Léčba dlouhodobých bolestí závisí na typu odhalené příčiny. Zahrnuje široké spektrum od jednoduchých cviků přes nejrůznější podpůrné protetické pomůcky až po náročné neurochirurgické výkony.

Jaké jsou komplikace

Páteř tvoří jednak oporu pro naši postavu, jednak chrání důležitou část našeho nervového systému – míchu. Pokud dojde k vážné poruše stability páteře, je ohrožena i mícha. K takovým stavům může docházet při úrazech páteře spojených se zlomeninami obratlů nebo při výhřezech meziobratlových plotének.

Postižení nervů se může projevit poruchami hybnosti a citlivosti končetin nebo poruchou vyprazdňování. Oba tyto případy jsou vážným varováním a musí být odborně vyšetřeny i léčeny.

Útlak nervu je obvykle spojen s krutou bolestí. Pokud by útlak trval delší dobu, mohl by nerv odumřít, což je sice provázeno ústupem bolesti, na druhou stranu jsou ovšem ztraceny i další i další funkce, které nerv zajišťuje – citlivost příslušného okrsku kůže a hybnost nervem zásobených svalů.

Jak si pomůžete sami

Většina bolestí zad je způsobena nevhodným životním režimem. Nedostatek fyzické aktivity, nevhodná zátěž na páteř při práci, používání nevhodných židlí a lůžek. Ani se sportem se to ovšem nemá přehánět. Neúměrná nevyvážená zátěž na páteř vede jen k dalšímu prohlubování obtíží.

Vhodnou tělesnou aktivitu, volbu židle, pracovního stolu i lůžka je vhodné konzultovat s odborníkem – rehabilitačním pracovníkem nebo ergoterapeutem.

Máte riziko bolesí zad?

Pokud vedete spíše sedavý způsob život nebo naopak nevyrovnaně zatěžujete páteře při fyzicky náročné práci, jste ohroženi bolestmi páteře přibližně ve stejné míře. Páteř vyžaduje pravidelný přiměřený pohyb i odpočinek. Jakékoliv dlouhodobé přemáhání vede ke střádání obtíží.

Zdroj: www.ulekare.cz







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Týden 44 v roce 2024 přináší pro Berany spoustu energie a příležitostí k osobnímu růstu. V tomto období se můžete cítit obzvláště motivováni k dosažení svých cílů. Využijte tento nával energie ke krokům vpřed, ale zároveň buďte ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:16
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:14
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:11
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat