Výrobci krokoměrů a fitness měřičů rádi lákají ke koupi tím, že inteligentní software pomáhá uživatelům zvýšit svou fyzickou aktivitu a tím zlepšit svou kondici a zdraví. Rozsáhlý mezinárodní experiment ale odhaluje, že je to sice hezká teorie, ale neopírá se o praxi. Lidé používající podobné přístroje, aplikace a software totiž nezvýší aktivitu natolik, aby to mělo jakýkoli vliv na jejich zdraví. A to ani v případě, že jsou motivováni penězi.
Studii s tímto závěrem publikoval mezinárodní tým vědců, který sledoval osm set lidí po dobu jednoho roku při užívání podobného zařízení, v jejich případě Fitbit Zip.
Vědci měřili u všech počet kroků za den, ale také jejich fitness režim, míru pohybu, cvičení, váhu, krevní tlak, kondici dýchací a oběhové soustavy, a to na začátku, v polovině a na konci experimentu. Třetina osob dostávala peníze za zvýšení aktivity, třetina byla motivována charitou a třetina nijak.
Jen osoby dostávající za počet kroků peníze zvýšily v první polovině roku svou fyzickou aktivitu. Ale po roce byli zpět na stejné úrovni pohybových aktivit a míře cvičení jako před začátkem studie. Nemotivovaly je tedy ani finanční výhody. Největší zvýšení aktivity mezi začátkem a koncem studie prokazovali jedinci nemotivovaní ničím (penězi ani charitou). Jenže u nich bylo navýšení tak mírné (jen šestnáct minut týdně), že nedošlo k žádné změně v celkové kondici. Jinými slovy to nepřispělo nijak k zlepšení zdraví.
„Nenašli jsme žádné důkazy, že by podobné zařízení podpořilo hubnutí nebo zlepšilo krevní tlak či kondici srdce a dýchání, a to s finanční motivací ani bez ní. Nositelné měřiče pohybu jsou stále populárnější. Nicméně naše závěry dokazují, že nebudou v žádném případě zázračným lékem na rostoucí počet civilizačních chorob,“ tvrdí autor výzkumu profesor Eric Finkelstein.
Sledujte nás na sociálních sítích: