Kardiologové už pár let vědí, že měření BMI není tak přesné v odhadování rizika chorob srdce a cév či diabetu a metabolického syndromu jako měření obvodu pasu. Ale i osoby štíhlé mohou být ohroženy chorobami srdce a cév, i když tuk v podkoží na břiše nemají. Fenomén vysvětluje rozsáhlá studie vědců z Harvardovy univerzity, podle nichž nemusí záležet na tuku v podkoží. Nebezpečný je hlavně řídký tuk v dutině břišní.
Z šestiletého sledování několika tisíc osob vyplynulo, že jedinci zvyšující objem tuku ve svém těle častěji onemocněli chorobami srdce a cév a diabetem. Ovšem když se do analýzy zahrnulo měření obvodu pasu, hustota tuku v tělesných zásobách a lokalizace tohoto tuku, došlo k výrazné změně míry rizika.
Z analýzy vyplývá, že jedinci mající hodně podkožního tuku a málo břišního jsou na tom mnohdy lépe než ti, kteří mají málo podkožního tuku, ale hodně břišního. A také jedinci, kteří mají tuk nižší hustoty ve svých zásobárnách, jsou na tom hůře než jedinci mající tuk vyšší hustoty.
„Velmi zajímavé je to, že jsme dokázali, že zvyšování množství břišního tuku a tuk nižší hustoty souvisí s horšími faktory pro zdraví srdce, i když se započte to, jak moc člověk přibral. To zatím nikdo netušil,“ tvrdí docentka Caroline Foxová z Harvardovy univerzity.
Takže jedinec, který přibere málo, ale přibere hlavně v dutině břišní a ukládá se mu tam tuk nízké hustoty, na tom může být hůř, než jedinec, který přibere více, ale má viditelný tuk v podkoží a ten má vyšší hustotu.
„Vyšší zásoby tuku v podkoží mohou být vlastně ochranné, protože slouží tělu jako metabolická výlevka pro ukládání nadbytečných tukových částic,“ míní docentka Foxová.
Sledujte nás na sociálních sítích: