Řada lidí včetně modelek a hereček se obává UV záření, a proto se přirozenému opalování pleti vyhýbá a volí raději to umělé pomocí nástřiku. Na kůži se ale aplikuje látka, která zhnědnutí svrchní části pokožky vyvolává oxidací. A právě oxidativní stres při dlouhodobém používání urychluje stárnutí kůže, vrásčitost pleti a povadlost pokožky.
Po aplikaci přípravku pro umělé opálení dochází k tzv. Maillardově reakci ve svrchních vrstvách buněk. Doslova dochází ke stejnému účinku jako při pečení těsta. U umělého opalování reaguje na pokožce dihydroxyaceton získaný z cukrové řepy či třtiny. Tohle barvivo je sice podle dermatologů bezpečnější než UV záření, ale není zcela bez rizika. Při Maillardově reakci totiž dochází k oxidaci, která působí na buňky pokožky jako volné radikály způsobující stárnutí.
Osoby užívající umělé opálení dlouhodobě tak můžou zaznamenat rychlejší stárnutí pokožky, její zvrásnění a povadnutí. A také je velmi nebezpečné vdechování přípravků pro umělé opálení. V těle totiž může dihydroxaceton vyvolat změny v DNA, což je cesta k rakovině.
„Plíce mají obrovský povrch a tyto sloučeniny se můžou dostat také do krve a podpořit rozvoj rakoviny. Pravidelné vdechování by mohlo vést k rakovině a zhoršení astmatu či jiných plicních chorob,“ tvrdí doktor Rey Panettieri.
Sledujte nás na sociálních sítích: