Proč je spánková deprivace pro zdraví člověka tak zhoubná? Protože už několik málo po sobě jdoucích nocí bez dostatečně dlouhého spánku vyvolá výrazné změny v poměru dobrého a škodlivého cholesterolu a poškodí oběhovou soustavu. Z dlouhodobého hlediska pak spánková deprivace výrazně zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.
Po týdnu, během něhož člověk nemá v noci osm hodin spánku, dojde k výraznému zvýšení hladiny nezdravého cholesterolu v krvi a naopak snížení hladiny zdravého cholesterolu v krvi. Podle vědců z Helsinek jsou geny regulující transport cholesterolu tělem méně aktivní právě u lidí, kteří nespí osm hodin každou noc.
Zvýšená hladina cholesterolu s nízkou a velmi nízkou hustotou vede k ukládání těchto tukových částic na stěnách cév a poškození oběhové soustavy. Velké nánosy plaku v cévách pak můžou vést k mrtvici a infarktu. Proto lidé mající zvýšenou hladinu tohoto cholesterolu v krvi trpí častěji oběma závažnými srdečně-cévními onemocněními.
„Experimentální výzkum prokázal, že už pouhý týden nedostatečného spánku začíná měnit imunitní reakci těla a metabolismus,“ uvedla doktorka Vilma Ahoová z Helsinské univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: